Bilim ve Teknoloji

Kullanıcılar çıldırdı hayatına son verdi!Şu sıralar Türkiye dahil dünyanın pek çok yerinde akıllı telefonlarda bağımlılık yaratan bir oyun gündemi meşgul ediyor. Evet… Flappy Bird’den söz ediyoruz. 5 ay gibi bir sürede 50 milyondan fazla kez indirilen oyun hem tablet hem de telefonlarda fırtına gibi esiyor. Üstelik Flappy Bird size yüksek çözünürlüklü grafikler de veya çok akıl dolu bir oynanış veya senaryo da sunmuyor. Yapmanız gereken tek şey 8 bit grafik kalitesinde hazırlanan bir oyunda kuşunuzun kanatlarını çırpa çırpa borulara çarpmadan ilerleyebilmek. Hepsi bu… Kulağa ‘amma da basit ve kolay bir oyun’ gibi geliyor olabilir; ancak Flappy Bird çılgınlığı öyle bir noktaya ulaştı ki insanlar saç baş yolar hale geldi. Zira oyun çok ama çok zor. Oyunun Android ve iOS mağazasında pek çok kullanıcı küfürlerle dolu yorumlarda bulunurken, kullanıcılar buna rağmen oyunu bırakmayı tercih etmiyor.
OYUN NEFRETİ SQUISHY BIRD’U YARATTIFlappy Bird nefreti öyle bir hal aldı ki bu kuşları yok etmek için geliştirilen Squishy Bird portalı açıldı. Siteye giren kullanıcılar bu kez nefret ettikleri boruları kullanarak kuşları tek tek ezebiliyor.

GÜNDE 50 BİN DOLAR KAZANIYOR

Super Mario’daki borulara benzer engellere takılmadan kuşları geçirebilmek son derece zor. Oyunu inceleyen teknoloji yazarlarını bile çıldırtan Flappy Birds’ten oyunun sahibinin günde 50 bin dolar kazandığını da belirtelim. Ama hikaye burada bitmiyor.

OYUNU APAR TOPAR YAYINDAN KALDIRDI

Oyunun geliştiricisi olan Dong Nyugen cumartesi akşamı resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamasında Nguyen ’22 saat sonra Flappy Bird’ü kaldırıyorum, artık geri de almayacağım’ yazdı. Bunun üzerine yüzbinlerce kullanıcı bu tweet’i retweet ederken, kullanıcıların kafası da bir hayli karıştı. Sahi, bir oyun günde 50 bin dolar kazandırırken neden mağazadan kaldırılsın? Google veya Apple’ın kuralları çiğnenmiş olsa zaten gerekli tedbirleri bu şirketlerin alacağını düşünürsek bu sorunun doğru cevabının yine Nguyen’de olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak Nguyen konuyla ilgili kendisine bir şey sorulmaması konusunda oldukça ısrarlı ve bunu Twitter’da açıkça dile getiriyor. Nguyen, söz verdiği gibi 22 saatin dolmasıyla dün akşam saatlerinde oyunu tamamen iki uygulama mağazasından da kaldırıyor.

HALA PARA KAZANIYOR

Oyun mağazadan kaldırılmasına kaldırıldı; ancak Nguyen oyundan para kazanmaya devam ediyor. Zira Nguyen reklam hesabını kapatmayıp sadece uygulamayı yayından kaldırdı; yani halihazırda telefon ve tabletlerde olan oyundan Nguyen para kazanmaya devam edecek.

Peki ücretsiz olarak indirilen oyundan Nguyen nasıl para kazanabiliyor? Bu aslında uygulama mağazalarında ücretsiz olan oyunların tipik gelir yaratma sistemine dayanıyor. Flappy Bird’de yer alan ve üst kısımdaki ufak bir reklam afişine reklam verenler Nguyen’e para kazandırıyor.

OYUNU BİLE REKLAMINI YAPARAK KALDIRDI

Geliştiricinin oyunu kapatacağını bir gün öncesinden söylemesi ise oldukça ilginç; zira bu kadar çok indirilen bir oyunun kaldırılması hem haber değeri taşıyor, hem de pek çok kullanıcının ‘aman ben de oyun kalkmadan hemen indireyim’ davranışına yol açıyor. Bu da elbette Nguyen’in kesesine olumlu yönde yansıyor.

Bakalım ilerleyen günlerde Flappy Bird tekrar geri dönecek mi? Veya farklı bir formatta başka bir oyunla karşılaşacak mıyız?

Başa dön tuşu