Bilim ve Teknoloji

Kullanıcılar Apple’a dava açtıiOS 8’in telefonların hafızasının yüzde 20’sini doldurduğunu belirten ABD’li Paul Orshan ve Christopher Endara, şirketin iPhone'ların hafızası konusunda kullanıcılarını yanılttığı iddiasını mahkemeye taşıdı.
Eylül 2014’te tanıtılan iPhone 6 ve 6 Plus 16, 64 ve 128 GB seçenekleriyle satışa sunuldu. Bu hafıza alanının tamamını kullanamayan Orshan ve Endara, bu yüzden şirketin bulut sistemi iCloud’a ödeme yapmak zorunda kaldıklarını iddia etti.Orshan ve Endara avulatları Apple’ın bu uygulama sayesinde haksız gelir elde ettiğini iddia ediyor ve ABD merkezli şirketin kullanıcılarına tazminat ödemesini talep ediyor. 

iPhone kullanıcılarının açtığı davanın ardından ABD merkezli şirket konuyla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı. Kaliforniya’da görülecek davanın ne zaman başlayacağı ise şu an için bilinmiyor.

Aralık ayında, bir dönem  iTunes üzerinden kullanıcılarına kısıtlamalar koyarak haksız kazanç elde ettiği iddia edilen Apple, mahkemeye verilmiş, iddiaların sahibi Avukat Patrick Coughlin'nin açtığı davada gülen taraf Apple olmuştu.

Başa dön tuşu