Küçük'ten Eroğlu'na Gönderme! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Kıbrıs

Küçük’ten Eroğlu’na Gönderme!

Küçük'ten Eroğlu'na Gönderme!

 


“Halkımız rahat olsun. Hem iç hem de dış konularda gerekli çözümleri üretmek hükümetin görevidir. Halkımıza bu konuda gerekli güvenceyi vermek isterim. Dolayısıyla hükümetimiz üzerine düşen görevlerin bilinci içindedir ve sorumluluğunun farkındadır”.
Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununu çözümsüz bırakamayacağını belirterek, “Hükümet olarak sorumluluklarımızın gereğini yapıyoruz. Washington ve New York’taki temaslarımızda, 2013 yılının Kıbrıs sorununun çözümü için uygun bir yıl olduğunu söyledik” dedi
BM ile Kıbrıs sorununun çözümü konusunda tam bir anlayış birliktelikleri olduğunu kaydeden Küçük, Amerika’daki temaslarında Rum tarafının çözüm yönünde cesaretlendirilmesi için Washington’un etkin rol oynamasını istediklerini belirtti.
Küçük, hükümet olarak liderlerin 29 Mayıs’ta gerçekleştireceği sosyal içerikli toplantıyı desteklediklerini belirtti.
“FELTMAN İLE GÖRÜŞME MEMNUNİYET VERİCİ”
Başbakan İrsen Küçük, New York ziyareti sırasında BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı JeffreyFeltman ile yaptığı görüşmenin memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Küçük, “Feltman ile gerçekleştirdiğimiz görüşmenin ardından çok olumlu mesajlar aldık. BM ile Kıbrıs sorununun çözümü konusunda tam bir anlayış birlikteliğimiz var” dedi.
Başbakan şöyle konuştu:
“2013 yılının çözüm için uygun olduğunu söyledik ve bu konuda BM ile aynı nüansta olduğumuzu gördük. Feltman ile yaptığımız görüşmede, hükümet olarak ortaya koyduğumuz hedeflerle BM’nin Kıbrıs meselesinde benzer anlayışta olduğunu görmek bizi mutlu etmiştir. Yaptığımız girişimlerin BM nezdinde olumlu sonuçlarını bir kez daha görmüş olduk. Tabii hükümet olarak bu olumlu girişimlerimizi Avrupa’nın diğer merkezlerinde de devam ettirme kararlılığımız var. Ankara’nın da desteği ile bu görüşmelerimizi sürdüreceğiz”.
ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİ
Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinden beklentisinin sorulması üzerine, “Erdoğan’ın çantasındaki 5 temel konudan 1 tanesi Kıbrıs’tır” dedi.
Türkiye’nin sıfır sorun yaklaşımı ile içte ve dışta tüm sorunlarını çözmek için çalışırken, Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununu çözümsüz bırakamayacağına işaret eden Küçük, “Hükümet olarak sorumluluklarımızın gereğini yapıyoruz. Washington ve New York’taki temaslarımızda 2013 yılının Kıbrıs sorununun çözümü için uygun bir yıl olduğunu söyledik” şeklinde devam etti.
Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye tabii ki kendi sorunlarını çözmek için büyük uğraş içindedir ve özellikle Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türkiye hükümeti başarılı icraatlar ortaya koymaktadır. Ankara’nın bu kararlılıkla sürdürmekte olduğu gerek iç gerekse dış konulardaki kararlılığını Kıbrıs’ta da bizimle birlikte hareket ederek göstermesi bizi memnun etmektedir. Biz, Türkiye’nin uluslar arası politikalarda yürütmekte olduğu başarılı politikaların gerisinde kalmak istemeyiz. Ve tabii ki Türkiye’nin bu başarılı politikalarını sürdürdüğü dönemde Kıbrıs meselesini de hükümetimizle birlikte yürütmesinden mutluluk duyuyoruz”.
KIBRIS SORUNU
Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ekonomik sorunları bahane etmek yerine müzakerelere odaklanarak kapsamlı çözümün olası getirilerinden istifade etmeyi göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.
Küçük, Amerika’daki temaslarında Rum tarafının çözüm yönünde cesaretlendirilmesi için Washington’un etkin rol oynamasını istediklerini işaret ederek, hükümet olarak liderlerin 29 Mayıs’ta gerçekleştireceği sosyal içerikli toplantıyı desteklediklerini vurguladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar