Küçük,"Anlaşma İki Tarafın İsteğine Bağlı" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Küçük,”Anlaşma İki Tarafın İsteğine Bağlı”

Küçük

Kalavaç Muhtarlığı’nın organizesiyle bu yıl ikincisi düzenlenen “Kalavaç Kültür Sanat Festivali”nin açılışını Başbakan İrsen Küçük yaptı.

Kalavaç köy meydanında, Dünya Sanat Günü olan bugün, Değirmenlik Belediyesi ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen festivalin açılışında, yurt dışında bulunduğundan dolayı festivalin açılışına katılamayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun mesajı okundu.


Ardından Başbakan Küçük, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal ile Kalavaç Muhtarı Ömer Meraklı birer konuşma yaparken, Lefkoşa Türk Belediye Tiyatrosu sanatçıları Yaşar Ersoy, Osman Alkaş ve Erol Refikoğlu, Dünya Sanat Günü dolayısıyla şiirler okudu.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP Milletvekili Zorlu Töre, belediye başkanları, diğer yetkililer ve vatandaşların katıldığı açılışta, Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları Ekibi ile Kalavaç Halk Dansları Ekibi birer gösteri sundu.

Festivalin açılışının ardından Başbakan Küçük, Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin standından başlayarak diğer stantları ziyaret etti.

Kalavaç köy meydanında yer alan festivalde, el ve ev yapımı ürünler ile çeşitli yiyecek, içecek ve bitkilerin satışı yapıldı.

Gün boyu sürecek etkinlikte, Kıbrıslı müzisyenlerin konser vereceği etkinlikte tiyatrocular da çeşitli gösteriler sunacak. Festivalde yazarlar, karikatüristler, şairler ve fotoğrafçılar da kurulacak stantlarda eserlerini tanıtacak.

Etkinlikte Güney Kıbrıs’tan gelecek Vasilica  Larnaka Halk Dansları Ekibi ve Masterler  Kıbrıslı Ağır Adımlar Halk Dansları Grubu da gösteriler sunacak. Etkinlikte, doğa yürüyüşü de yapılacak.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, yaptığı konuşmada, Kalavaç köyünün bugün kendilerine hasret kaldıkları birçok şeyi hatırlattığını ifade ederek, köyün yaptığı kültürel çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi, festivali düzenleyenleri kutladı.

Küçük, Kalavaç’ın çörek, ekmek, börek ve çakısteslerinin her zaman arandığını, tüm bunların bugün bu festivali ortaya çıkardığını ifade ederek, Kalavaç’ın, Kıbrıs Türk halkının örnek bir köyü olduğunu işaret etti.

Köyün Osmanlıdan kalma birçok tarihi ve kültürü barındırdığını vurgulayan Küçük, Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varmak ve halkların birlikte bu güzellikleri paylaşmasını istediklerini, ancak anlaşmanın iki tarafın isteğiyle olabileceğini kaydetti.

Küçük, hükümet olarak anlaşma yönünde her türlü katkıyı koyduklarını, ancak vatanımız olan KKTC’ye de sahip çıktıklarını vurgulayarak, Kıbrıs Türk halkının en güvenli limanının KKTC olduğunu belirtti.

KKTC’nin demokratik bir ülke olduğunu, ülkede yaşayan herkesin inanç ve isteklerine değer verdiklerini ifade eden Küçük, buna göre hareket ettiklerini ve her kesime saygı gösterdiklerini kaydetti.

Küçük, ülkede imam hatip liselerine ihtiyaç olduğu için ülkeye kazandırıldığını, bu yönde gelen isteklere karşılık verilmemesi durumunda ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini dile getirdi.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de, yurt dışında bulunduğundan dolayı açılışa katılamayan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın mesajını ileterek, Kıbrıs Türk halkının kültürüne sahip çıkması ve gelecek nesillere aktarmasının önemine vurgu yaptı.

Özyiğit, bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini isteyerek, hükümete kültür konusunda eleştirilerde bulundu ve hükümetten, ülke iradesine ve kültürüne daha çok sahip çıkmasını istedi.

Festivali düzenleyen herkesi tebrik eden Özyiğit, bu tür etkinliklerin diğer köylere de örnek olmasını temenni etti.

IŞISAL

Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal da, belediye olarak, Kalavaç köyünün bu yıl ikincisini düzenlediği festivale ellerinden geldiği kadar katkı koymaya ve desteklemeye çalıştıklarını ifade ederek, belediye olarak bölge köylerinin kalkınması için canla başla çalıştıklarını söyledi. Işısal, kültürün korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmaya devam edeceklerini de kaydetti.

MERAKLI

Kalavaç Köy Muhtarı Ömer Meraklı da, bu yıl ikincisini düzenledikleri festivalin, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda kültürüyle var olabileceğini gösterdiğini ifade ederek, AB ile işbirliğinde gerçekleştirdikleri festivalle, seslerini Avrupa’ya da duyurduklarını kaydetti.

Kıbrıs’ta artık bir uzlaşıya varılması gerektiğini, Kıbrıs Türk halkının da bunu istediğini ifade eden Meraklı, Kıbrıslıların kendi kültürünü korumaması halinde başkalarının gelerek kendi kültürünü yaşattıracağını savundu.

Meraklı, festivale katılan  ve gerçekleştirilmesine katkı yapan herkese teşekkürlerini de sundu.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar