Küçük: Sorun çözülecek

21 Mart 2013 Perşembe | 08:54
Küçük: Sorun çözülecek

Başbakan İrsen Küçük, belediyelerin katkı paylarında yapılması öngörülen değişikliklerden sıkıntı duyan yedi belediye başkanı ile bir araya geldi.
Başbakan Küçük; Serdarlı, Geçitkale, Büyükkonuk, Akdoğan, Vadili, Paşaköy ve Dipkarpaz Belediye Başkanları ile önceki gün Meclis’te yer alan belediye katkı payları ile ilgili yasal çalışma hakkında dün Başbakanlık’ta görüştü.

Başbakan Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da hazır bulunduğu görüşmenin sonunda basına yaptığı açıklamada, “kırsal kesim belediye başkanlarının yedi tanesiyle dün Meclis Alt Komite’nin almış olduğu kararla ilgili sıkıntılarını görüşmek maksadıyla bir araya geldiklerini” söyledi.

Spekülatif haber iddiası
Küçük, medyada yer alan 7 UBP’li belediye başkanının istifa ettiği haberlerinin de spekülatif olduğunu ifade etti.
“Bazı spekülatif haberler çıkmıştır. Yedi belediye başkanımızın durum değerlendirmesi çalışmaları değişik bir şekilde kamuoyuna yansıtılmaya çalışılmaktadır” diyen Küçük, söz konusu belediye başkanlarının komitenin aldığı kararın yasallaşmasının kendileri açıdan sıkıntı yaratacağını aktardıklarını belirtti.

UBP Hükümeti’nden önce belediyelere devlet katkı payının yüzde 7 olduğunu, UBP Hükümeti’nin bunu üç yıl içerisinde önce yüzde 8’e ardından da 8.5 çıkardığını belirten Küçük, yeni yapılan yasa çalışmasında da devlet katkı payını 9’a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Kırsal kesim belediyelerinin sıkıntı içerisinde bulunduğunun bilincinde olduğunu kaydeden Küçük, “Bazı sıkıntıların devam ettiğini görüyoruz. Arkadaşlar da bizlere bunları aktarmıştır” dedi.

Hükümetin kırsal kesim belediyelerin sıkıntılarını değerlendireceğini ifade eden Küçük, sıkıntıların çözülmesine gerek parlamento gerek hükümet çalışmalarında özen gösterileceğini belirtti.
Küçük, söz konusu sorunları çözmek veya asgariye indirmenin hükümetin görevi olduğunu vurguladı.