Küçük, Son Yılların Ekonomisini Değerlendirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

Küçük, Son Yılların Ekonomisini Değerlendirdi

Küçük

Başbakan İrsen Küçük, son yıllarda gerek Güney Kıbrıs gerekse bir çok Avrupa ülkesinde ekonomik kriz yaşandığını, KKTC ekonomisinin ise hükümet tarafından doğru ve zamanında alınan kararlarla sürekli geliştiğini kaydetti.

Limasol Türk Kooperatif Bankası (LTKB) Özel Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Küçük, Limasol’da kurulan bir kooperatifin, ülkenin değişik noktalarında 14 şube açması ve 200’den fazla personel istihdam etmesinin sadece kooperatifçiliğe değil, ülkenin tamamına katkısı olduğunu ifade etti.


LTKB Özel Genel Kurul Toplantısı saat 10.00’da Türk Maarif Koleji Rauf Denktaş Kültür Salonu’nda divan oluşması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kooperatif Şirketler Mukayyitliği denetim ve gözetiminde gerçekleşen toplantı, seçim ile devam edecek.

Genel kurulda 5 yönetim kurulu üyeliği için Hüseyin Kemaler, Halil Berkin, Haluk Ruhi, Batuhan Halim, Doç. Dr. Mustafa Tümer ve Serdar Turganer yarışacak.

Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin konuşma yaptığı toplantıda Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren ile hissedarlar, banka çalışanları ve davetliler de hazır bulundu.

KÜÇÜK: “LTKB’NİN SADECE KOOPERATİFÇİLİĞE DEĞİL ÜLKEYE DE KATKISI VAR”

Başbakan İrsen Küçük Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 74 yıl önce LTBK’nin kurulduğu yıllarda, adanın her yanına dağılmış Türk nüfusunun ayakta durabilmesi ve ekonomik faaliyetlerini devam ettirebilmesi için kooperatifçiliğin önemli bir unsur olduğunu anlattı.

Küçük, Limasol’da kurulan bir kooperatifin ülkenin değişik noktalarında 14 şube açması ve 200’den fazla personel istihdam etmesinin sadece kooperatifçiliğe değil ülkeye de önemli katkı koyduğunu ifade etti.

“KKTC EKONOMİSİ HÜKÜMET TARAFINDAN DOĞRU VE ZAMANINDA ALINAN KARARLARLA GELİŞİYOR”

Son yıllarda gerek Güney Kıbrıs gerekse Avrupa’nın çoğu yerinde yaşanan ekonomik krize dikkat çeken Küçük, KKTC ekonomisinin hükümet tarafından doğru ve zamanında alınan kararlarla sürekli geliştiğini anlattı.

Küçük, 2012’de ülke ekonomisinin yüzde 2,5 büyüdüğüne vurgu yaparak, bunun doğru bir yol benimsendiğinin kanıtı olduğunu belirtti.

Bütün bu gelişmeler sevindirici olsa da amaçlarının ülkeyi daha iyi yerlere taşımak olduğunu anlatan Küçük, Türkiye ile imzalanan 2013- 2015 Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı’nın bankacılık sektörünü desteklemeyi ve faizleri aşağıya çekmeyi de içerdiğini aktardı.

Küçük, program kapsamında atılacak adımlarla bir süredir düşme trendinde olan faizlerin daha da aşağıya inmesini beklediklerini söyledi.

Başbakan İrsen Küçük konuşmasının sonunda LTKB’ye Koop Süt’ün tabana yayılması için atılan adımlarda verdiği destek için de teşekkür ederek, seçilecek yeni yönetime başarılar diledi

TATAR: “BANKANIN BU NOKTAYA GELMESİ KIBRISLI TÜRKLER İÇİN GURUR KAYNAĞI”

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, 1939’larda kurulan bankanın bulunduğu noktaya gelmesinin Kıbrıslı Türkler için gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bankacılık alanında da önemli adımlar atıldığını ifade eden Tatar, “En önemlisi mevduatlarımızın krediye dönüşüm oranında yüzde 73’lere varan bir ilerleme olmasıdır” dedi.

LTKB’nin teknoloji alanında sağladığı ilerlemeye de değinen Tatar, bu gelişmelerin personele de yatırım yapıldığının göstergesi olduğunu belirtti.

“HÜKÜMETİN ALDIĞI TEDBİRLERİN BANKACILIK SEKTÖRÜNE OLUMLU YANSIMASI VAR”

Maliye Bakanı Tatar, hükümetin kamu maliyesini düzeltmek, bütçe performansını artırmak ve mali disiplini sağlamak için tedbirler aldığını söyleyerek, bu tedbirlerin bankacılık sektörüne olumlu şekilde yansıdığını söyledi.

Güney Kıbrıs’ta yaşananların zamanında önlem alınmazsa ekonomide ciddi sorunlar yaşanabileceğinin bir örneği olduğunun altını çizen Tatar, hükümet tarafından alınan tedbirlerin ülkenin çıkarına olduğunu ifade etti.

Bankacılık sektörüyle ilgili yasa hazırlıklarının devam ettiği bilgisini veren Tatar, geçmiş yıllarda yüksek faizler nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşandığını ancak faizlerin son yıllarda düşme trendine girdiğini dile getirdi.

Faizlerdeki bu düşüşün memnuniyet verici olduğunu dile getiren Tatar, bu sayede bankaların daha fazla kredi verebileceğini ancak krediler verilirken bilançolara bakılmasının kredinin ödenebilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Tatar sözlerini yeni seçilecek yönetim kuruluna başarılar dileyerek bitirdi.

ÜNVERDİ: “BANKA SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİYLE BİZE DESTEK VERİYOR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de konuşmasına, bankanın “Köklü geçmiş, güvenli gelecek” sloganına dikkat çekerek başladı.

1939’da kurulan bankanın gösterdiği gelişmenin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Ünverdi, LTKB’nin başarılarının gurur verici olduğunu söyledi.

Bankanın sosyal sorumluluk projeleriyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da destek verdiğini anlatan Ünverdi, LTBK ile olan işbirliğini ileri taşımaktan memnun olacaklarını kaydetti.

Ünverdi, çok sayıda kişiye iş olanağı sağlayan bankanın seçilecek yeni yönetimine başarılar diledi.

KEMALER: “KÖKLÜ GEÇMİŞ, GÜVENLİ GELECEK”

LTKB yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler de,  bankanın tarihiyle ilgili bilgi verdi.

Göreve geldikleri günden bugüne yapılan çalışmalardan oluşan bir sunum gerçekleştiren Kemaler, “Köklü Geçmiş, Güvenli Gelecek”  temasına dikkat çekerek, LTKB’nin 74 yıldır toplumun ihtiyaçlarına duyarlı bankacılık anlayışı ile her zaman daha iyi hizmet vermek için çalışan bir banka olduğunu söyledi.

LTKB’nin sendikalı tek özel sermayeli banka kuruluşu olduğuna dikkat çeken Kemaler, çalışma barışını sağlamak için toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlattıklarını kaydetti.

Banka personelinin eğitimine önem verdiklerini anlatan Kemaler, bu bağlamda hizmet içi eğitimler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kemaler LTKB’nin uluslarası finans denetimi ve veri güvenliği denetimi konularında gerçekleştirdikleri çalışmalardan da bahsetti.

Banka olarak bir çok ilke imza attıklarını kaydeden Kemaler, sigortalarda hasarsızlık indirimi, kaza yapan araç sahiplerine araç temini gibi konularda öncü olduklarını ifade etti.

Kurdukları fatura ödeme sistemiyle 160’dan fazla noktada fatura ödeme imkanı yarattıklarını anlatan Kemaler, önümüzdeki dönemde kuracakları sistemle internet üzerinden yerel kartlarla peşin veya taksitli şekilde uçak bileti, otel rezervasyonu gibi işlemlerin yapılabilmesini sağlayacaklarını ekledi.

Kemaler, çevre, kültür, sanat, spor ve sağlık konularında yürüttükleri sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili de bilgi verdi.

2009-2013 dönemi için öngörülen projelerin neredeyse tamamının hayata geçirildiğini ifade eden Kemaler, 2013-2016 dönemiyle ilgili programın yönetim kurulunun belirlenmesinin ardından açıklanacağı bilgisini verdi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar