Küçük hedefini açıkladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Kıbrıs

Küçük hedefini açıkladı

Küçük hedefini açıkladı

KÜÇÜK: “HEDEF, FERT BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİ 17 BİN DOLARA KADAR ÇIKARMAK”

TAK-Başbakan Küçük bugün İskele bölgesini ziyaret ederek, bölge halkıyla görüştü. Ötüken, Kuzucuk, Sınırüstü, Boğaziçi, Altınova ve Topçuköy’ü ziyaret eden Küçük’e, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele bölge milletvekilleri Ali Rıza Usluer ve Mustafa Gökmen eşlik etti.


Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Küçük, ziyaretlerde yaptığı konuşmalarda, İskele bölgesinin desteğinin her zaman yanlarında olduğunu belirterek, bundan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ülkenin önünü açmak, halka daha güzel günler hazırlamak için büyük gayretle çalıştıklarının altını çizen Küçük, Türkiye’den gelen yetkililerin de vurguladığı gibi ekonomik programın ciddiyetle uygulanması ile ekonomide istikrarın yakalandığını söyledi.

Küçük, geçen yıl imzalanan Sürdürülebilir Ekonomik Program ile ilgili hazırlanma sürecinde  hükümetin yaptığı çalışmaları anlattı. Ekonomik programın hazırlanması sırasında 80’in üzerinde uzmandan görüş alındığına dikkat çeken Küçük, bu çalışmaların bir ürünü olarak hazırlanan ekonomik programın halkın bilgisine en kısa sürede getirildiğini belirtti.

Reel sektörün, hayvancılığın ve turizmin kalkınması için ekonomik programın uygulamaya konulduğunu anlatan Başbakan Küçük, yapılacak çalışmalar çerçevesinde ülkedeki fert başına düşen milli geliri bu yıl 17 bin dolara kadar çıkarmanın hedeflendiğini söyledi.

Başbakan Küçük sözlerini; “Bu çalışmalarımızla istikrar sağlanacak ve ekonominin önü açılacaktır. Bizim çalışmalarımızın temelinde ileri dönük yatırımlar vardır.  2011 yılı bütçesi ile 2013 yılı bütçesi arasında büyüme farkı %30’dur. Cari açıklarda ekonomik pay 1 milyar TL’dir. Bunun 300 milyonu reel sektöre gidecektir. Alt yapı ve kırsal kesim arsa çalışmaları, yolların ışıklandırılması gibi altyapı çalışmalarına harcamalar yapılmıştır” şeklinde sürdürdü.

Başbakan Küçük şehir ile köyler arasında çok sıkı bir işbirliğine gidildiğine dikkat çekerek gençlere kırsal kesim arsaları dağıtılmasının da gençlerin topraklarına sahip çıkmasına katkı yaptığını söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar