Kıbrıs

Küçük, Eroğlu’na güvenmiyor


GÖZÜ CUMHURBAŞKANI’NDA… UBP Genel Başkanı İrsen Küçük istifasının ardından, “Cumhurbaşkanı’ndan beklentimiz Anayasa çerçevesinde yasalara bağlı kalarak tarafsızlığını yitirmeden kararlar vermesidir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bundan sonra atacağı adımları ve alacağı kararları adım adım izleyeceğiz” dedi

HALK İRADESİ ORTADAN KALKTI… Küçük, UBP’den 8 milletvekili muhalefetle iş birliği yaparak, UBP’yi düşürmek için güvensizlik önergesi sunduklarını ifade ederek, “2009 iradesi, halkın temsiliyeti belki sayısal olarak parlamentoda duruyor ama siyasi bakımdan bu irade ortadan kalkmıştır” dedi

Meclis’in önceki günkü güvensizlik önergesini onaylamasının ardından dün de  Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na hükümetin istifasını sundu.
Başbakan Küçük, istifasının ardından bir kez daha Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu partilerinden ayrılan sekiz vekil ile birlikte hareket etmekle itam etti ve Cumhurbaşkanı’na olan güvensizliğini dile getirdi.
Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Anayasa çerçevesinde, yasalara bağlı kalarak, tarafsızlığını yitirmeden süreci iyi değerlendirmesini beklediğini yinelerken, “Anayasal görevimizi yerine getirdik, istifamızı sunduk. Bizim bundan sonra beklentimiz Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığını yitirmeden, anayasal çerçevede içerisinde karar vermesi. Bundan sonraki süreci  gözlemleyeceğiz. Cumhurbaşkanı’nın bundan sonra atacağı adımları adım adım izleyeceğiz” dedi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, da Başbakan İrsen Küçük’ün istifasını sunmasının hemen ardından Siyasi Partiler ile görüşmeye başladı. İlk olarak dün akşam 19.00’da Cumhuriyetçi Türk Partisi -Birleşik Güçler ile görüşen Eroğlu, bu sabah da 10.30’da Toplumcu Demokrasi Partisi ile görüşecek. Bugün 11.30’da Demokrat Parti-Ulusal Güçler ile görüşecek olan Eroğlu’nun 12.30’da ise Ulusal Birlik Partisi ile görüşeceği bildirildi.

Küçük: Eroğlu süreci iyi değerlendirmeli

İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na hükümetin istifasını sundu.
Cumhurbaşkanlığı’nda basına kapalı olarak, yaklaşık 20 dakika süren görüşmenin ardından, UBP Genel Başkanı Küçük, basına açıklamalarda bulundu.
Küçük, hükümetin istifasını, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na sunduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın istifayı kabul ettiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Anayasa çerçevesinde, yasalara bağlı kalarak, tarafsızlığını yitirmeden süreci iyi değerlendirmesini beklediğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, yeni görevlendirme yapılana kadar göreve devam etmesini istediğini belirten Küçük, “Bu da doğaldır” dedi.

Süreci hatırlattı
UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, ülkedeki siyasal bir süreç yaşanmakta olduğunu hatırlatarak, kısa bir süre önce UBP’de 8 milletvekilinin muhalefetle iş birliği yaparak kendi kurdukları hükümeti düşürmek için güvensizlik önergesine imza attıklarını anımsattı.
UBP yetkili organların, Genel Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi’nin toplanarak 8 milletvekilinin girişimlerini incelediğini “ÜBP Tüzüğü ile teamüllere aykırı” ve “UBP’ye gerçekten ihanet olduğu” kararıyla ihraçları için Disiplin Kurulu’na sevk ettiğini anlatan Küçük, “Tüzüğe göre basın önünde işlenen bir suçun savunması için bir haftalık süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Disiplin kovuşturmalarında bir hafta ile 15 gün süre verilmektedir. Bu arkadaşlarımıza 7 gün süre verildi” dedi.
Söz konusu 8 milletvekilinin savunmalarını vermeden istifa ettiklerini ve parlamentoda 2 milletvekili ile temsil edilen DP’ye katıldıklarına işaret eden Küçük, dün akşam da DP’nin kurultayını yaparak ismini değiştirdiğini ifade etti.

2009 iradesi
Bu süre içerisinde 2009 Meclis iradesinde büyük değişiklik olduğunu belirten Küçük, 2009’da bugünkü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun başbakanlığı döneminde parlamentoda 26 milletvekili ile görev yapan UBP’de ilk olarak Tahsin Ertuğruloğlu’nun ayrıldığını ve milletvekili sayısının 25’e düştüğünü, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından da UBP’nin azınlık olduğunu ve 24 milletvekili ile görevini sürdürdüğünü anlattı.
Mayıs 2010’da hükümeti kurma görevini aldığında UBP’nin 24 milletvekili ile azınlık durumunda olduğuna işaret eden Küçük, o dönemden itibaren partilerde sayısal değişiklikler olduğunu ve UBP’nin 26’ya daha sonra 27 ve son olarak da 30’a ulaştığını ifade etti.

8 milletvekilinin ayrılması ve erken seçim tarihi
“8 milletvekili bizden ayrılıp da DP çatısı altına girince çok değişiklik oldu. Halkın iradesi temsiliyeti belki siyasal olarak aritmetik olarak orada duruyor ama siyasi bakımdan bu irade ortadan kalktı” diyen Küçük, bu iradenin yeniden tecellisi için UBP’nin 22 milletvekili ile parlamentoya Anayasa ve yasaları inceleyerek erken seçim önerisi olarak 21 Temmuz’u sunduklarını belirtti.
60 gün yasakları da dikkate alarak sundukları bu tarihin komitede grubu buluna CTP-BG ve UBP’nin oy birliği ile erken seçim tarihi olarak 28 Temmuz’un belirlendiğini ve bunun parlamentoda onaylanarak sürecin başlatıldığını anımsatan Küçük, “ Seçim yasakları da başladı” dedi.

“İstifayı sundum… Beklentimiz…”
UBP’ye güvensizlik önergesi ile de yeni dönemin ortaya çıktığını belirten Küçük, “Biz de bugün Anayasal görevimizi yerine getirdik. Az önce Cumhurbaşkanı’na hükümetin istifasını sundum” ifadelerini kullandı.
Bundan sonraki sürecin Cumhurbaşkanı’na ait olduğunu ifade eden Küçük şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanı’ndan beklentimiz Anayasa çerçevesinde yasalara bağlı kalarak tarafsızlığını yitirmeden kararlar vermesidir. Bu süreci de halkın hükümetsiz kalmaması ve işlerinin yürüyebilmesi için iyi değerlendirip anayasal çerçeveden çıkmaması gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bundan sonra atacağı adımları ve alacağı kararları adım adım izleyeceğiz. Sonuçlarını da halkımızla paylaşacağız.”

“Hükümet de göreve devamımızı istedi”

Soru üzerine Cumhurbaşkanı’nın bundan sonraki tavrıyla ilgili kendileri ile bir şey paylaşmadığını belirten Küçük, Cumhurbaşkanı’nın istifalarını kabul ettiğini ancak yeni görevlendirme yapılıncaya kadar hükümette görevlerine devam etmelerini istediğini ve bunun da doğal olduğunu ifade etti.

Küçük hükümeti
17 Mayıs 2010’da işbaşına gelen İrsen Küçük hükümeti, yaklaşık 3 yıllık bir icraat döneminin ardından önceki gün güvensizlik önergesiyle düşürülmüştü.
Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki hükümette bazı bakanlar, 6 Nisan 2011 ve 10 Eylül 2012 tarihlerindeki değişikliklerle görevden alınmıştı. Son dönemde bazı milletvekillerinin katılımı ile Cumhuriyet Meclisi’nde 30 rakamına ulaşan UBP’ de 8 milletvekilinin istifası ile milletvekili sayısı 22 rakamına gerilemişti.
Küçük hükümeti, Kıbrıs Türk halkının devlet çatısı altındaki 23, KKTC döneminin de 17’nci hükümetiydi.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı