Küçük: Artık barış zamanı geldi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Kıbrıs

Küçük: Artık barış zamanı geldi

Küçük: Artık barış zamanı geldi

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin çalışma yemeğinde konuşan Başbakan, uluslararası toplumu ise Rum tarafını bir an önce masaya dönme konusunda ikna etmeye çağırdı.
Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan İrsen Küçük Washington’daki temasları çerçevesinde Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin düzenlediği çalışma yemeğine katıldı.

KIBRIS SORUNUNDA GELİNEN AŞAMA…


Asamble üyelerine yönelik bir konuşma yapan Başbakan, Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı anlattı.

İrsen Küçük, 50 yıldır devam eden Kıbrıs sorununda, Kıbrıs Türk toplumunun ortaya konan uzlaşı arayışlarına hep pozitif yaklaşırken, Rum tarafının negatif tutumu nedeniyle bir sonuca ulaşılamadığına işaret etti.

Başbakan, “geçen 50 yıldan sonra Ada’da artık iki devlet var. Ada’nın üzerinde mutabık kalınan iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı federal bir yapı içerisinde yeniden birleştirilmesi, Rum yönetiminin haksız yere tüm adanın yasal hükümeti olarak kabul edilmesi nedeniyle gösterdiği isteksizlik yüzünden maalesef mümkün olamamaktadır” dedi.

“ÇÖZÜM İÇİN ARTIK ZAMAN GELDİ HATTA GEÇMEKTE…”

Başbakan Küçük, çözüm zamanının geldiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

“Kıbrıs sorununun çözümü için artık zaman gelmiş hatta geçmektedir. Kıbrıs Türkleri bir 50 yıl daha beklemek ve her gün ihlal edilen haklarına seyirci kalmak niyetinde değildir. 2008 yılında BM tarafından başlatılan son görüşme süreci de Rum tarafının isteksizliği ve kendi iç meselelerine dayandırdıkları bahaneler yüzünden ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır.”

Başbakan Küçük, Kıbrıs sorununun çözümü ile yakından ilgilenen devletlerle kuruluşların, Rum Yönetimi’ni görüşme masasına zaman geçirmeksizin oturmaya ve iyi niyetle görüşmeye başlamaya ikna etmesi gerektiğini vurguladı.  Başbakan şöyle konuştu:

“KKTC Başbakanı olarak bu platformdan bir kez daha Rum tarafına barış elini uzatıyorum. Taraflarca kabul edilmiş BM parametreleri çerçevesinde Kıbrıs’ı federal bir çatı altında birleştirilebilir ve halen büyük sarsıntılar geçiren Doğu Akdeniz barışına, Türk-Yunan ilişkilerine ve değerlerini içtenlikle paylaştığımız batı dünyasının siyasi ve ekonomik yapısına ve NATO çerçevesinde güvenliğe katkıda bulunabiliriz.”

RUM YÖNETİMİNE TEK YANLI GİRİŞİMLERE SON VERME ÇAĞRISI…

Başbakan Küçük konuşmasında Rum Yönetimi’ne, Hidrokarbon kaynakları konusunda tek yanlı girişimlerine son verme çağrısı yaptı.

Küçük, bu tür çalışmaların Ada’da bir çözüme ulaşıldıktan sonra yapılması gerektiğini söyledi.

EVİNÇ

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi Mütevelli Heyeti Başkanı Günay Evinç, Kıbrıs konusunda çözümü desteklediklerini, Kıbrıs’ta iki halkın eşitliğine dayalı iki bölgeli federal bir çözümden yana olduklarını söyledi ve Kıbrıs Türk tarafının çözüm yönünde ortaya koyduğu yaklaşımlara destek belirtti.

Evinç, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs konusundaki politikalarına da destek verdiklerini söyledi.

BASININ SORULARINI YANITLADI

Başbakan Küçük, çalışma yemeğinin ardından Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın gerçekleştireceği görüşmeden ne beklendiği yönündeki soru üzerine, “Görüşmede Rum tarafının masaya dönüp müzakerelere başlaması konusunda ABD’nin daha aktif rol oynaması konusunda mutabakat çıkmasını bekliyorum” dedi.

BAŞBAKAN KONGRE ÜYELERİYLE BİRARAYA GELDİ

Başbakan İrsen Küçük, bu açıklamaları sonrasında Amerikan kongre üyeleri ile bir araya geldi.

Küçük, ayrı ayrı görüştüğü Hank Johnson, Ed Whitfield, Howard Coble ve Mark Meadows’a, Amerikan Kongresi’nde Kıbrıs Türkü’nün sesinin duyurulması konusunda yardımcı olmalarını istedi.

Başbakan Küçük Washington’daki temaslarını tamamlamasının ardından New York’a geçti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar