Dünya

Küba’yla ABD arasında 15 yıl sonra ilk kez doğrudan telefon hattı kurulduABD ve Küba arasındaki diplomatik ilişkilerin yenilenmesi kapsamında, 15 yıl sonra ilk kez iki ülke arasında doğrudan telefon hattı kuruldu. Küba’nın devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa tarafından yapılan açıklamada; hattın ilk olarak yalnızca telefon görüşmeleri için kullanılacağı belirtildi.
Hürriyet 'te yer alan habere göre, uzun vadede sisteme daha iyi internet bağlantılarının da ekleneceği tahmin ediliyor. Söz konusu direkt hatın, iki ülke arasında Aralık'ta başlayan normalleşme sürecinde imzalanan ilk anlaşmayla hayata geçirildiği belirtildi.
ÜÇÜNCÜ ÜLKE ÜZERİNDEN YAPILIYORDU
İki ülke arasındaki telefon görüşmeleri, daha önce üçüncü bir ülke üzerinden yapılıyordu ve bu, aramaların çok pahalı olmasına yol açıyordu. Artık ABD ve Kübalılar birbirlerini direkt olarak arayabilecek.
Etecsa’nın Amerikalı ortağı IDT Domestic Telecom tarafından yapılan açıklamada ise,“Anlaşma, müşterilerimize Küba’da bulunan arkadaşları ve ailelerine yaptıkları aramaları daha kolay ve daha uygun fiyata sunacak” dendi.Başa dön tuşu