Dünya

Küba’da neler değişecek?


ABD ile Küba arasındaki ilişkilerin yarım asır sonra normalleşme sürecine girmesi birçok yasağın kalkması ya da gevşetilmesi anlamına geliyor. Önümüzdeki aylarda karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılmasıyla siyasi normalleşme sağlanacak. Ancak Kübalıların esas beklentisi, ekonomik ve ticari ambargonun kalkmasıyla yanı başlarındaki 320 milyonluk dev pazara ulaşabilmek.

NTV'de yer alan habere göre, eğer bu gerçekleşirse hem Küba ürettiklerini daha yüksek fiyattan ABD pazarına satabilecek, hem de ihtiyacı olan gıda ve malzemeleri daha ucuza elde edebilecek. Bu, Küba ekonomisine milyarlarca dolarlık katkı sağlayacak.

PURO VE ROM ABD'YE GİREBİLECEK
Varılan uzlaşmaya göre, ilk aşamada ambargo tamamen kalkmasa da hafifleyecek. Seyahat yasağının gevşetilmesiyle ABD'liler Küba'yı ziyaret edebilecek. Küba’ya giden ABD vatandaşları ülkede yaptıkları harcamalar için ABD bankalarının kredi kartlarını kullanabilecek.

ABD'liler, Küba’dan 400 doları aşmayacak mal ithalatı yapabilecek. Küba purosu ve romu artık bu yolla ABD'ye girebilecek. ABD’den Küba’ya havale limiti 2 bin dolara çıkarılacak. ABD, Küba’nın iletişim sistemlerini güçlendirecek ürünlerin ihracına da izin verecek. bu izin cep telefonları, bilgisayar programlarını ve internet altyapısını da kapsayacak.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı