Kıbrıs

KTOEÖS Perşembe günü eylem yapacak!Gökçebel, 2011’den sonra istihdam edilen öğretmenlere hazırlık ödeneği ödenmediğini belirterek 7 Kasım Perşembe saat 10.00’da sendikadan hareket ederek söz konusu tarihten sonra istihdam edilen öğretmenlerle “Vekillerimizi İzliyoruz” şiarıyla Meclis’e doğru yürüyeceklerini açıkladı.
Sendika Başkanı Tahir Gökçebel, yaptığı yazılı açıklamada, “Vekillerimizi İzliyoruz” adını verdikleri eyleminde 2011’den sonra istihdam edilen öğretmenlerle Meclis’e yürüyeceklerini yineleyerek, bu tarihten sonra istihdam edilen öğretmenlerin aşağılandığını, emeğinin sömürüldüğünü, ötekileştirildiğini iddia etti.“ÖĞRETMEN, MÜDÜR, MUAVİN, HADEME, SEKRETER EKSİKLİĞİ VAR”

Gökçebel, Hükümet’in devlet okullarını terk ettiğini iddia ederek, esas hedefin özel okullara teşviki artırmak olduğunu ileri sürdü.

Okulların açılmasının üzerinden yaklaşık iki ay geçtiğini dile getiren Tahir Gökçebel,  “Bazı okullarımızda halen öğretmen, müdür, muavin, hademe, sekreter eksikliği yaşanmaktadır” dedi.

Gökçebel şunları ekledi:

“Okullarımızda tek kuruşluk bütçe bulunmaması hem çocuklarımızı, hem de öğretmenlerimizi mağdur etmektedir. Bu kadar sorun varken şura ve tam gün eğitimden bahsetmek trajikomediden başka bir şey değildir.”

“ÖĞRETMENLERİN HAKLARI HERGÜN BUDANIYOR”

Devlet okullarındaki her sorunun çözümsüzlüğe itildiğini ileri süren Gökçebel, öğretmenlerinin haklarının her gün “budandığını” ileri sürerek şu ifadeleri kullandı:

“Öğretmenin maaşı Türkiye’deki öğretmenlerin maaşının aşağısına çekilmiş, yıpranmaları kaldırılmış, emeklilik prim kesintileri artırılmış, emeklilik yaşları yükseltilmiş, ikramiyeleri kaldırılmış ve birçok hakkı budanmıştır.

Bu da yetmezmiş gibi Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) hükümeti 2011’den sonra göç yasasıyla istihdam edilen ve fakirlik sınırı altında çalıştırılan yeni öğretmenlerin hazırlık ödeneğini ödememiştir. Bugün öğretmenler adaletsizce bölüp parçalanmıştır.

Başa dön tuşu