Kıbrıs

KTGB: BRTK’daki yönetim kaos’a dönüştü


Volkan, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na BRTK ilgili yetkilerini kullanarak, Hukuk Dairesi ve Sayıştay’dan denetim talep etmesi çağrısında bulundu.

İzzet Volkan, “Başbakan’a açık mektup” başlıklı açıklamasında,  son yaşanan olayla birlikte yasadışı uygulamaların had safhaya çıktığını, kurumun en yüksek karar ve yönetim organının  da çalışamaz noktaya geldiğini savundu.

Volkan, yönetim kurulunun bazı üyelerinin yasaya rağmen başkanın veya başkan vekilinin olmadığı toplantıda, karar alıp, uygulamaya koymaya çalıştığını, bu uygulamanın  BRTK Yasası ve ilgili tüzükle belirlenmiş yönetim kurulunun çalışma esaslarına aykırı olduğunu öne sürdü.

BRTK Yasası’nın ilgili maddesi uyarınca yönetim kurulu toplantılarına başkan, yokluğunda ise başkan vekilinin  başkanlık yaptığını kaydeden Volkan, şu ifadeleri kullandı:

“Toplantıların günü, saati ve gündemi başkan tarafından belirlenir. Yani yönetim kurulu başkanı veya başkan vekili olmadan toplantı yapılması, gündem dışı bir konunun gündeme alınması, hele hele de karar üretilmesi hukuk açısından geçerli değildir. 27 Şubat 2015 tarihinde yapılan ve gündemi belli olan toplantıda, müdür tarafından aniden koordinatörün görevden alınması talebinin getirilmesi üzerine çıkan tartışmada, toplantı koşullarının ortadan kalkması nedeniyle başkan toplantıyı kapatmıştır. Buna rağmen toplantı başkan ve vekil olmadan  devam ettirilmiş, hatta karar alınmıştır”.

Volkan,  yasaya rağmen yapılan bu toplantı ve neticesinde alınan kararların  “hukuka rağmen hile ile yapılan bir işlem olduğundan yok hükmünde ve yasa dışı olduğunu,  hukuk açısından geçerliliğinin olmadığını” savundu.

İzzet Volkan,  bugüne kadar BRTK Yönetim Kurulu’nun aldığı kararların hukuka aykırı şekilde  müdür tarafından ilgili amirlere dağıtılmayarak, gizlendiğini iddia etti.

Volkan, alınan kararların uygulanması durumunda  kurumu maddi ve manevi anlamda zarara sokabilecek  sonuçların ortaya çıkabileceğini belirterek, yönetimin bu aşamadan sonra olağan bir şekilde çalışmasının  bazı üyeler tarafından sabote edildiğini ileri sürdü.

Volkan, Başbakan Özkan  Yorgancıoğlu’na hitaben; “Bizce bu aşamada Başbakan olarak siz, Başbakanlığa bağlı bir kurumda yapılan bu yasadışı uygulamaya sessiz kalmamalısınız. Sizden yetkilerinizi kullanarak, derhal Hukuk Dairesi ve Sayıştay’dan denetim talep etmenizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı