Kıbrıs

KTGB, 3 Mayıs basın özgürlüğü mesajı yayımladı


[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]K[/dropcap]ıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkan Vekili Mustafa Kortun, basın özgürlüğünün, temel insan haklarından olan düşünce ve ifade, bilgiye ulaşma ve paylaşma özgürlüğünün yaşam bulmasını sağlamada, demokrasilerin temel direklerinden biri olduğunu belirtti.

Basın özgürlüğü sayesinde doğru bilgi sahibi olunabildiği için doğru fikir üretme ve gerekli doğru aksiyonu da ortaya koyabilmenin mümkün olabildiğini kaydeden Kortun, “Daha iyi bir yurt, daha iyi bir dünya, daha iyi bir yaşam yaratılması başka türlü de olası değildir. Doğru bilgilere sahip olarak tartışabilmek ve sağlıklı sentezlere ulaşabilmek demokratik toplumlarda  olasıdır. Basın özgürlüğü demokratik bir toplum için vazgeçilmezdir” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği adına Başkan Vekili Mustafa Kortun, “3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

“DEMOKRASİLERİN TEMEL DİREKLERİNDEN BİRİ”

Kıbrıs’ın etrafında bir “insanlık dramı” yaşanmakta olduğunu belirten Kortun, “Bizler de yakın tarihimizde toplumlararası sıcak çatışmaların acılarını yaşamış insanlar olarak bu olaylardan ders çıkarıp uygar insanlar olarak akıl ve bilimin ışığında, bilgi ve fikirlerin özgürce üretildiği ve paylaşıldığı bir ortamda daha iyi ve daha güzel bir Kıbrıs’ın yaratılmasında sorumluluk duyan tüm yurttaşları basın özgürlüğü günü nedeniyle göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mesaj şöyle devam etti:

“Basın özgürlüğü temel insan haklarından olan düşünce ve ifade, bilgiye ulaşma ve paylaşma özgürlüğünün, yaşam bulmasını sağlamada demokrasilerin temel direklerinden biridir. Basın Özgürlüğü sayesinde doğru bilgi sahibi olunabildiği için doğru fikir üretme ve gerekli doğru aksiyonu da ortaya koyabilme mümkün olabilmektedir.
Daha iyi bir yurt, daha iyi bir dünya, daha iyi bir yaşam yaratılması başka türlü de olası değildir. Doğru bilgilere sahip olarak tartışabilmek ve sağlıklı sentezlere ulaşabilmek demokratik toplumlarda  olasıdır. Basın özgürlüğü demokratik bir toplum için vazgeçilmezdir.”

Kıbrıs sorununa da değinen Kortun, “1963 yılından beri Kıbrıs adasında yaşanmakta olan uluslar arası antlaşmalar dışı, anayasa dışı, hukuk dışı ve adil olmayan de-fakto durumlar ‘Kıbrıs Sorunu’ olarak isimlendirilen  bir ucube yapıyı ortaya çıkarmıştır. Bu sürer duruma son verilerek genç nesillerimize bu ülkede var olma ve yaşama imkanı verecek bir siyasi çözümün yaratılmasında hepimize de aktif görevler düşmektedir” ifadelerini kullandı.

“RUM GAZETECİLER ÖRGÜTÜYLE DİYALOG BAŞLATILDI”

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak, bu sorumluluktan hareketle Rum Gazeteciler Örgütü Kıbrıs Gazeteciler Sendikası’yla olumlu yönde gelişen bir diyalog başlattıklarını belirten Kortun, müşterek etkinliklerin daha da artacağını ifade etti.

Kortun, her iki basında da barış gazeteciliği ilkeleri odak noktasından hareketle yapılmakta olan yayın ve yayımların karşılıklı saygı ve güveni artıracak şekilde geliştirilmesinin daha da derinlik kazanacağını belirtti.

Kortun, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Bazı Kıbrıs Türk ve Rum basın yayın organlarının barış gazeteciliği doğrultusunda atmakta oldukları ortak adımları; haber ve program değişimini, haber ve yorumlarda karşılıklı saygının gözetilmesini alkışlıyoruz.
Yine geçtiğimiz hafta iki öğretmen sendikası arasında Kıbrıs okullarında eğitim görmekte olan çocuk ve gençlerin eğitiminde düşmanca ve intikam aşılayan tanımlardan uzak karşılıklı anlayış ve saygının geliştirilmesini sağlayacak ortak çalışmaları da selamlıyoruz.”

“YARGIÇLARIMIZI KUTLARIZ”

Kortun, Kıbrıs Türk yargı organlarının basın özgürlüğünün evrensel ilkeler çerçevesinde gözetilmesi ve korunmasında vermiş olduğu adil kararlarla demokrasiye,  insana ve daha iyi yarınların yaratılmasına yapmakta olduğu yaşamsal katkıları nedeniyle de yargıçları kutladı.

Kıbrıs’ta yarım yüzyılı aşan bir zamandan beri yaşanmakta olan siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlara son verilebilecek bir dönem yaşandığını belirten Kortun, görüşmeler sürecinin üreteceği uzlaşıların taraflarca daha iyi anlaşılıp özümsenmesi ve uygulanabilmesi açısından bireysel ve sivil toplum örgütler bazında adadaki iki  toplumun hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Kortun, “Çağrımız Kıbrıs’ta bir daha bozulamayacak bir barış ve uzlaşı ortamına varılması yolunda tüm yurttaşların ellerinden geleni cesaretle ve özgürce yapmalarıdır.  Özgür düşünce ve özgür ifadeden öte özgürce eylem ortaya koyma zamanıdır.  Özgür basın ülkemizde tam da bunun için gereklidir.  Basın Özgürlüğü günümüz kutlu olsun” ifadelerini kullandı.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı