Köşe Yazarları

KTFF, İçişleri Bakanlığı ile görüşmeli


 Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun ülke futbolundaki en sakıncalı durumu olan yabancı futbolcular konusunda İçişleri Bakanlığı ile görüşüp bir karar alması ve yeni uygulama başlatması zorunludur.

Kulüpler nasıl ki yabancı futbolcuyu ülkeye getirtmek için KTFF’den izin alıp, turist amaçlı değil de futbolcu olarak kendilerini adaya sokabiliyorsa, bu yabancı uyruklu futbolcuların da adadan ayrılması benzer uygulamaya tabi tutulmalı.

***

Kulüpler son yıllarda, ama özellikle de bu sene kaliteli ve kariyerli futbolcuları adamıza getirterek hem kadrolarını güçlendirdiler, hem de ülke futboluna artı bir değer kattılar.

Ancak bu kariyerli futbolcular, ülkemizdeki ilkel şartlar karşısında zaman zaman kimseye haber vermeden adadan uçup kaçıyorlar. Böyle de olunca kulüpler maddi manevi ciddi sıkıntı içine giriyor.

Son örneği MTG, Azuka ile yaşadı. Salı günü yabancı transfer dönemi kapandı oyuncu Çarşamba günü kaçtı.

***

Federasyonun bu konuda Muhaceret ile işbirliği yapması şarttır. Federasyon her yıl İçişleri Bakanlığı’na bağlı Muhaceret Dairesi’ne lisanslı aktif yabancı uyruklu futbolcuların pasaport bilgilerini paylaşması gerekiyor. Ve bu pasaport bilgileri verilecek yabancı uyruklu futbolcuların adadan cıkış yaparken federasyondan alacakları izin belgesi gibi bir form ibraz etme şartının getirilmesi gerekmektedir.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı