KTAMS, Maliye Bakanlığını Eleştirdi... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Kıbrıs

KTAMS, Maliye Bakanlığını Eleştirdi…

KTAMS

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) başta Yüksek Mahkeme Genel Sekreterliği olmak üzere tüm ita amirlerini, kamu görevlilerinin, egzoz emisyon testi ve araç muayene testini geçmeyen araçlarla yasalara aykırı görev ifa edilmemesi için gerekli önlemleri alamaya çağırdı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan yaptığı yazılı açıklamada, sendika üyelerinin “yasalara aykırı bir şekilde, egzoz emisyon testi ve muayeneden geçmeyen” araçlarla görev ifa etmeyeceğini belirtti.


Ülke ekonomisinde yaşanan ciddi sıkıntılar nedeniyle Mahkeme’lerin iş yükünün her geçen gün arttığı ve çalışanların hizmet sunarken ciddi sıkıntılar yaşadığını ileri süren Kaptan, Maliye Bakanlığı’nı, Yüksek Mahkeme’nin gerek araç gerekse personel talebine yıllardır bilinçli bir şekilde olumlu cevap vermemekle suçladı.

“TEBLİĞ VE İCRA MEMURLARININ ARAÇLARI EGZOZ VE ARAÇ MUAYENEDEN GEÇEMEDİ”

Hindistan  yapımı 1990 model TATA marka araçlarla mahkemelerde hizmet vermeye çalışan tebliğ ve icra memurlarının araçlarının egzoz emisyon testi ve araç muayeneden geçemediğini iddia eden Kaptan,“Kendi makam araçlarının yenilenmesine bütçe ayıran Maliye Bakanlığı, bu durumu kendisine ilettiğimizde ise çalışanların hizmet sunmasına yönelik yeni araç talebine bütçe yoktur cevabını vermektedir” dedi.

Kaptan, RHA plakalı araçların egzoz emisyon testini geçmeden yasalara aykırı bir şekilde havayı kirleterek sefer yapmasının toplum sağlığı açısından da kabul edilemez olduğunu ifade ettiği açıklamasında şunları kaydetti:

“Mahkemelerde yaşanan sıkıntıları giderme adına Yüksek Mahkeme’nin hiçbir talebine olumlu cevap vermeyen Maliye Bakanlığı, bugün egzoz emisyon testini ve araç muayenesini geçemeyen RHA plakalı araçlar ile mahkeme personelini yasalara aykırı bir şekilde hizmet sunmaya yönlendirmektedir.

Kamu görevlilerini miladı dolmuş araçlar ile kamu hizmeti sunmaya zorlayan Maliye Bakanı Sn. Ersin Tatar, herhangi bir polis kontrolünde egzoz emisyon testi olmayan aracı süren kamu görevlisine polisin keseceği cezayı acaba kendisi cebinden mi ödeyecektir?”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar