KTAMS ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yarın Greve - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

KTAMS ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yarın Greve

KTAMS ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yarın Greve

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Sağlık Bakanlığı’nın taşeron firmadan hemşirelik hizmeti alacağı gerekçesiyle yarın tüm hastane ve sağlık ocaklarında greve gideceğini açıkladı.

Acil servisler de dahil tüm sağlık merkezlerinde 08.00-13.00 saatleri arasında uygulanacak grev yanında, eylem de yapılacak. Sağlık Bakanlığı’na siyah çelenk; Başbakanlık’a ise önlük bırakılacak.


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası yetkilileri bugün düzenledikleri basın toplantısında grev ve eylem kararlarıyla ilgili bilgi verdi.

KÖSE

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Merkezi’nde yer alan basın toplantısında ilk sözü alan Sendika Başkanı Oğuz Köse, Sağlık Bakanlığı’nı, özel bir taşeron firma aracılığıyla hizmet satın alma girişiminde bulunduğu gerekçesiyle eleştirerek, bunu “meslek onurlarının yok edilişinin kararı” sözleriyle değerlendirdi.

Bu konuda açıklama yapılmamasına da tepki gösteren Köse, UBP’den aranan hemşirelere devlette istihdam edilecekleri vaat edildiğini savunup konuyu böyle öğrendiklerini anlattı.

Sağlık servislerindeki personel eksikliğini defalarca dile getirdiklerini belirterek 2 yıldır  yaşanan süreçle ilgili bilgiler de veren Köse, son olarak dün Bakanlığa giderek eylem uyarısı yaptıklarını hatırlattı.

08.00-13.00 SAATLERİ ARASINDA TÜM HASTANELERDE GREV…

Köse, gelinen aşamada, KTAMS’la birlikte yarın sabah 08.00- 13.00 saatleri arasında, acil servisler de dahil tüm hastanelerde ve sağlık ocaklarında greve gitme kararı aldıklarını açıkladı.

KRİZ MASASI OLUŞTURULACAK

Bu süre zarfında hastanelerde acil kriz masası oluşturulacağına işaret eden Köse, acil servislerde 1, yoğun bakımda 2, servislerde ise 1 hemşire olacağını ve çok acil vakalara müdahale edileceğini vurguladı.

SİYAH ÇELENK VE ÖNLÜK BIRAKILACAK

Köse, grev saatlerinde ayrıca saat 09.30’da Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi önünde toplanacak çalışanların önce Sağlık Bakanlığı’na yürüyerek, siyah çelenk bırakacağını; ardından da Başbakanlık’a geçilerek önlüklerini bırakacaklarını kaydetti.

Sağlığın tüm halkı ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek tüm siyasi parti, sendika ve örgütlere destek vermeleri çağrısı yapan Köse, “bu bizim için varoluş mücadelesidir… gün mücadele günüdür” dedi.

HALKA ÇAĞRI

Köse, halka ise, grev süresince hastane servislerinden hizmet almamaları yönünde çağrı yaptı.

Hastanelerde olası taşeron şirketlerden alınacak sağlık hizmetlerine güvenmemelerini isteyen Köse, özel sağlık kuruluşlarından hizmet alınıp faturaların sağlık Bakanlığına götürülmesini de önerdi.

Köse, çoğu özel hastanelerde çalışan hemşirelerin bu iş teklifini kabul etmediklerini; taşeron firmanın “sahte” hemşirelerinin çalıştığı servisleri, üyelerinin terk edeceklerini ve süresiz olarak hizmet vermeyeceklerini de ifade etti.

KAPTAN

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da, liberal anlayışla her şeyi özele devretme anlayışıyla hareket etmekle suçladığı hükümetin, “taşeron şirket aracılığıyla hizmet alınması” yönündeki kararını anlamakta güçlük çektiklerini dile getirdi.

“İlk hedefte 15 hemşire ve 11 de doktor alınacağını öğrendik. Buna şiddetle karşıyız” diyen Kaptan, dün Sağlık Bakanlığı’nda polis engeliyle karşılaştıklarını ve konuya duyarsızlığın halen devam ettiğini öne sürerek her zamanki gibi onurlu duruşlarıyla mücadele etme yönünde kararlı olduklarını söyledi.

Kaptan, yanlış bulduklarını belirttiği bu kararın geri alındığı, bugün Başbakan tarafından açıklanmadığı taktirde yarın grevin uygulanacağına işaret eden Kaptan, bölgelerden başkente taşınacak çalışanların eylemlerinin ardından saat 13.00’te işbaşı yapacaklarını kaydetti.

Kaptan, “bu eylemi yapmak istemiyoruz ancak meslek onuru için yapacağız” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar