Kıbrıs

KTAMS açıklama bekliyor


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), “Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin 45 gün içinde pandemi hastanesi  yapılacağını açıklamasının üzerinden 47 gün geçmesine rağmen bu konuda hala daha hiçbir somut adım atılmadı” diyerek Pilli’den bu konuda açıklama istedi.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan’ın yazılı açıklaması şöyle:

“Tüm Dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle sağlık kurumlarımızda panik ve karmaşa yaşanmasına rağmen diğer birçok ülke ile kıyaslandığında pozitif vaka  açısından şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz.

Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere tüm sağlık otoriteleri olası bir ikinci dalga konusunda uyarılarda bulunurken ve Sağlık Bakanı Ali Pilli de halkımıza bu yönde uyarı yaparken ikinci dalgaya ne kadar hazır olduğumuzu  ciddi ciddi sorgulamamız gerekmektedir.

Salgın sürecinde, ülkemizin  sağlık altyapısı  ve personel konusunda     olası  bir ikinci dalgaya hazır olmadığını açıkça     gördük.  Pandemi hastanesinin neresi olacağı ile ilgili büyük bir kaos yaşanmış, Dr. B.N.D.H. Uroloji, Noroloji ve Noroloji Yoğun Bakım Servislerinin Pandemi Hastanesine dönüştürülmesi ile bu servisler hastanedeki başka servislere taşınarak  tedavi gören hastalar ve   bu servislerde  görev yapan personel mağdur edilmişlerdir. Bu kritik  süreçte Sağlık Bakanı keyfi nakil ve görevlendirmeler yaparak hemşirelerin moral ve motivasyonunun bozulmasına neden olmuştur. Birçok hemşire kendi servislerinden alınıp pandemi servisine görevlendirilerek ilgili servislerin hizmetlerinde aksama yaşanmasına neden olunmuştur.

En yakınımızdaki örnekler  olarak Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta ikinci bir salgın olasılığına karşı süratle pandemi hastaneleri tamamlanırken, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin 45 gün içinde pandemi hastanesi  yapılacağını açıklamasının üzerinden 47 gün geçmesine rağmen bu konuda hala daha hiçbir somut adım atılmamıştır. Sağlık Fonunda biriken 30 milyon TL’lik kaynağın  bu amaçla kullanılmamasının izahını Sağlık Bakanı Ali Pilli halkımıza yapmak zorundadır.”

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı