Kıbrıs

Krizin çözümü tüzük değişikliğiKRİZ SÜRÜYOR: Hükümetin mecliste en çok milletvekili sayısına sahip iki parti tarafından kurulması Meclis Başkan Yardımcılığı krizini de beraberinde getirdi. Bu makam 21 yıldır ana muhalefette kalan ve ayni zamanda mecliste en çok milletvekiline sahip ikinci parti tarafından yürütülüyordu
ÇÖZÜM TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ: Krizin çözümü için Danışma Kurulu ve Divan toplantıları yapıldı.  Toplantı sonucunda Meclis İç Tüzüğü’ne bu görevin ana muhalefet partisi milletvekillerinden birisi tarafından yürütülmesini içeren bir madde eklenmesi kararı alındı. Karar yarın Genel Kurul’da değerlendirilecekCumhuriyet Meclisi’nde 21 yıldır Meclis Başkan Yardımcılığı görevini aynı zamanda meclisteki en çok milletvekili olan yürütüyordu. Hükümetin mecliste en çok milletvekili sahibine sahip iki parti tarafından kurulması Meclis Başkan Yardımcılığı konusunda krize neden oldu. Cumhuriyet Meclisi’nde ikinci en çok milletvekili sayısına sahip UBP, meclis başkan yardımcılığı görevinin kendi milletvekillerinden birine verilmesi gerektiğini savunurken DP-UG, ana muhalefet partisi olarak bu hakkın kendilerinde olduğuna vurgu yapıyor.

Tüzük değişikliği gündemde…
Cumhuriyet Meclisi’nde yaşanan Meclis Başkan Yardımcılığı krizini çözmek için Meclis Başkan Yardımcılığı’nın ana muhalefet partisine bırakılması maddesinin yer alacağı bir tüzük değişikliğine gidilmesi planlanıyor. Meclis Danışma Kurulu üyeleri ve Divan geçtiğimiz Pazartesi günü bir araya gelerek bu konuyu görüştü.

CTP-BG’de görüş ayrılığı…
Meclis Başkan Yardımcılığı görevinin mecliste en çok milletvekili sayısına sahip ikinci partiye mi yoksa ana muhalefet partisine mi bırakılacağı yönünde CTP-BG’li vekiller arasında da görüş ayrılığı var. Bazı CTP-BG’li vekil Meclis Başkan Yardımcılığı’nın en çok milletvekili sayısına sahip ikinci parti sıfatıyla UBP’ye verilmesi gereğini savunurken, bazı vekiller ise bu makamın ana muhalefet partisinin hakkı olduğu görüşünde.

Denktaş: Tüzük değişikliğine gidilecek
Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, meclis başkan yardımcılığı konusunda Divan ve danışma kurulu toplantısı yapıldığını açıkladı. Bu toplantıda tüzük değişikliğine gidilmesi kararı alındığını kaydeden Denktaş, bu değişikliğin ise Perşembe günü görüşüleceğini anlattı. Denktaş, tüzükte değiştirilecek maddenin ise meclis başkan yardımcılığının hep ana muhalefet partisinde olması olduğunu söyledi.

“Ayrı ayrı görüşme olmadı”
Denktaş, meclis başkan yardımcılığı ile ilgili olarak tüm partilerle ayrı ayrı görüşme yapılmadığını söyledi. Ancak yapılan Divan ve Danışma Kurulu toplantılarında tüm partilerin temsilcilerinin bulunduğunu kaydeden Denktaş, toplantılarda da mutabakata varıldığını ifade etti.

Başa dön tuşu