Güney Kıbrıs

Krizden çıkış için yeni formül

 

Güney Kıbrıs’ta ekonomik krizden çıkış amaçlı yasal düzenlemelerle ilgili belirsizlik dün Lefkoşa’nın güneyini savaş alanına çevirdi. Nikos Anastasiadis hükümeti zor saatler geçirdi. Rum başkan Anastasiadis sabah saatlerinde siyasi partilerle bir toplantı gerçekleştirerek 5.8 milyar Euro’luk kaynak sağlayacak bir fon oluşturulması için çalıştı.

Dayanışma Fonu…

Güney Kıbrıs’ın Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan 10 milyar Euro’luk ekonomik destek almasıyla ilgili anlaşmanın ileri götürülmesi için Rum Hükümeti, siyasi parti başkanlarına “Dayanışma Yatırım Fonu” oluşturulması önerisinde bulundu. Öneri daha sonra yasa tasarısına dönüştürülmek üzere bakanlar kurulu toplantısında ele alındı.
100 bin Euro’nun altına garanti…
Hükümet, “Dayanışma Yatırım Fonu” oluşturulmasını öngören formüle 100 bin Euro’nun üstündeki hesaplardan yapılacak kaynağın da aktarılması yasa tasarısına eklenirken, 100 bin Euro’nun altındaki hesaplara ise devlet garantisi verilmesi yönünde fikirler oluştu
Laiki satılacak…
Fona kaynak oluşturulması öngörüsü çerçevesinde Laiki Bankası’nın satılmasına da karar verildiği öğrenildi. Bu arada Rusya temaslarını sürdüren Maliye Bakanı Mihalis Sarris de bu kez, Rus maliye Bakanı’nın kapısını “Borç değil ancak fona katkı” teklifiyle çaldı. 
Düzenleme yeniden parti başkanlarına sunuldu

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Bakanlar kurulu toplantısında son şekli verilen Fon Yasası’nı yeniden toplantıya çağırdığı Parti başkanlarına sundu.  Rum Başkanlık Köşkü’ndeki toplantı geç saatlere kadar devam etti. Toplantı sonrası herhangi bir açıklama yapılmazken, siyasi parti başkanları Rum Meclisine gitti.
Eylemler toplantıyı geciktirdi…
Meclis önündeki eylem toplantının geç saatlere kadar başlamasını engelledi. Rum parti başkanları meclise gittikten sonra Laiki Bankası’nın yönetimi ile çalışanların temsilcileri de meclise çağrıldı. Oluşturulan yeni formül onlara da aktarıldı. Meclis Genel Kurulu geç saatlerde yasal düzenlemeleri yapmak üzere toplandı.
Günün ilk saatlerinde geçmesi bekleniyor…

Eylemciler de Meclis toplantısı sırasında eylemlerini sürdürdü. Eylemciler gece yarısına kadar Meclis’ten çıkacak kararı bekledi. Gazetemiz baskıya hazırlandığı sırada henüz meclis toplantısı sona ermemişti.

Rusya’ya yeni teklif…

Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, de dün akşam yeniden Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ile bir araya geldi.
Kıbrıs Haber Ajansı (KHA)’na açıklamalarda bulunan Sarris, Rusya Enerji Bakanı ve diğer yetkililerin de toplantıya katılma olasılığı bulunduğunu söyledi.
İhtiyatlı iyimserlik içerisinde olduğunu belirten Sarris, Rusya’dan yeni bir borçlanmanın masada olmadığını, Kıbrıs Hükümeti’nin perşembe günü kurulmasına karar verdiği bir Dayanışma Yatırım Fonu’na Rus yatırımı olabileceğini bildirdi.
İhtiyatlı iyimserliklerini sürdürdüklerini, bazı şeylerle ilgilendiklerinin kendilerine söyleneceğini umut ettiklerini belirten Sarris, “Görüşme çağrısı yapıldığından öyle veya böyle nerede durduğumuzu bileceğiz” şeklinde konuştu.

Yeni borç yok… İstenen fona katkıBir soruyu yanıtlayan Maliye Bakanı, kamu borçlanmasını artıracağından dolayı Moskova’daki temaslarının yeni bir Rus borçlanması üzerinde yoğunlaşmadığını ifade etti.
Sarris, görüşmelerin daha çok çeşitli yatırımlar, hatta Kıbrıs’ta kurulacak olan yatırım fonuna yatırımlar veya bankacılık sektörü, enerji gibi başka yatırımlar üzerinde olacağını bildirdi.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı