Kredi kartı ile harcanan oran büyük - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Köşe Yazarları

Kredi kartı ile harcanan oran büyük

2012 yılındaki toplam kredi kartları ile harcanan rakamlara henüz ulaşamadım fakat yaptığımız tahminlerde 200 milyon Türk Lirası’na ulaştığını düşünüyoruz. Ortalama hane halkı başına aylık tüketimi 3000 TL civarında alırsak (Bu oran 2008 rakamıdır) üç yüz bin nüfusta harcanan toplam miktar 900 milyon Türk Lirası olur. Yani toplam harcanan miktar içerisinde kredi kartı ile harcamalar % 23 gibi bir rakama ulaşmaktadır. Oran oldukça yüksektir. Birçok Avrupa ülkesinde bu orana ulaşılamamaktadır. KKTC’de giyim ve yemek sektöründe 3000’ni aşkın pos cihazı mevcuttur. 300 bine yakın aktif kredi kartı bulunuyor. Defacto nüfusa baktığımızda ve de 18 yaş üstü nüfusun 162 bin civarında olduğunu düşündüğümüzde KKTC’de her kişiye ortalama 2 kredi kartı düşüyor.
Kredi kartları ile aylık ortalama harcanan rakam 11.000,00 TL’yi aşmaktadır. Kredi kartı pazarı son yıllarda hızla büyüdü. Türkiye kredi kartı işlem hacminde dünyanın on ikinci büyüğü konumunda. Kredi kartını niye bu kadar sevdik ve neden ülkemizdeki ekonomik performansın üzerinde gelişme oldu?
– Bunun en büyük sebebi satışların arttırılması için özel sektörün kredi kartına taksitlendirmeyi bir çıkış yolu olarak bulması oldu. Yirmi aya kadar vadelerle taksit imkanı tanıyan özel sektör tüketiciye cazip gelmekte, alım gücünü bir derece yükseltmektedir.
– Faizlerin ve enflasyonun düşmesi, özel sektörün satışlarda taksitlendirme isteği bankaların yeni kar yaratma isteğiyle birleşti. Bankaların piyasa değeri kredi kartı müşteri portföyü ile ölçülür oldu. Bankalar agresif bir şekilde kredi kartı pazarlamasına girince, kişilerde bunu fırsat bilince kredi kartı kullanımını patlattık.
– Buraya kadar her şey güzel. Kredi kartı ile taksitli alışveriş yaptık fakat ödeme geldiği zaman kartta biriken borcun ödemesi var. İşte sorun burada başlıyor. Kredi kartını kullanma disiplinini gösteremeyen mağdur oluyor. Bankalar kredi kartına yüksek faizde uyguluyor. Ödemeyi aksattığımız zaman yandınız.
– Kredi kartının diğer bir etkisi harcama teşviki sağlamasıdır. Bu ise bireysel tasarruf miktarının artmamasına sebebiyet veriyor. Ne olursa olsun kredi kartı ile yapılan harcama kayıt altındadır. Bu durumda maliyenin işi de kolaylaşır. Yeter ki art niyetli olmasın.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar