Ekonomi

Korkmazhan: İşçilere kölelik koşulları dayatılıyor


Korkmazhan yazılı açıklamasında, yeni asgari ücret konusunda hükümet ve işveren kesimini eleştirerek, işçi ve çalışanların çok zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini kaydetti.

Emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının daha da zorlaştırıldığını ifade eden Korkmazhan, asgari ücretli çalışanların açlık ve sefalete mahkum edildiğini savunarak, bunu şiddetle protesto ettiklerini kaydetti.“EŞEL MOBİL DEVREYE KONMALI”

Asgari ücrete yapılan artışı “komik” olarak niteleyen ve bunun kabul edilemez olduğunu belirten Korkmazhan, “Biran önce asgari ücrete hayat pahalılığı oranında insanca yaşama olanak sağlayacak artış yapılmalıdır. Bunun yanında tüm çalışanları kapsayacak şekilde maaş ve ücretleri hayat pahalılığı karşısında koruyan ve fiyat artışlarıyla doğru orantılı olarak artmasını sağlayan eşel-mobil sistemi uygulamaya konmalıdır” dedi.

Korkmazhan, özel sektörde sendikalaşmayı zorunlu hale getirecek yasal düzenlemenin yapılmasını da talep etti ve hükümete, özel sektörde sendikalaşmanın önünü açıp çalışanların sosyal kazanımları için örgütlenmelerine olanak sağlayacak yasal düzenlemeyi biran önce Meclisten geçirme çağrısı yaptı.Başa dön tuşu