Köpekler üzerine yapılan bir çalışma erkeklerde sperm kalitesinin düşüş nedenlerine ışık tutabilir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Mayıs 30, 2024
Erkek SağlığıSağlık

Köpekler üzerine yapılan bir çalışma erkeklerde sperm kalitesinin düşüş nedenlerine ışık tutabilir

İnsanlarla birlikte evlerde yaşamaları nedeniyle köpekler üzerine yapılan bir çalışma bu türün üreme oranında düşüş olduğunu gösterdi.

Bilim insanları, köpekler üzerinde yapılan araştırmanının erkeklerde sperm kalitesinde yaşanan düşüşe dair önemli ipuçlarını ortaya çıkarabileceği görüşünde.

İngiltere’de yürütülen 26 yıllık çalışmada köpek türüne ait spermler sistematik olarak inceleyen bilim insanları, genel sperm kalitesinde dramatik bir düşüş olduğunu tespit ettiler. Sperm kalitesindeki düşüşle birlikte köpeklerde doğurganlık oranı da azaldı. Bu duruma çevredeki bazı kimyasalların yol açtığı düşünülürken, çalışmanın insanlardaki sperm ve dolayısıyla doğurganlık değişimlerine ışık tutabileceği belirtiliyor.


Nottingham Üniversitesi Fen ve Veterinerlik Fakültesi tarafından yürütülen çalışmada, kısırlaştırma tedavileri sırasında köpeklerin sperminde PCB ve ftalat olarak bilinen kimyasalların varlığına rastlandı. Hemen hemen her yerde bulunan bu kimyasallar hem üreme hem de doğum kusurlarıyla ilişkilendiriliyor.

DOĞUMDA İNMEMİŞ TESTİS SORUNUNDA ARTIŞ VAR

Her ne kadar köpekler üzerine yapılmış olsa da araştırmanın merkezinde aslında insanların bulunduğunu belirten bilim insanları, 70 yıldan uzun bir süredir tekrarlanan testlerin erkeklerin üreme kapasitesinde düşüş eğilimi olduğunu gösterdiğinin altını çiziyor.

Araştırmada köpeklerin tercih edilmesinin nedeni ise bu hayvanların insanlarla birlikte evlerde yaşıyor olmaları, bazen aynı yemeği yemeleri ve aynı çevresel kirletici maddelere maruz kalmaları.

Son yıllarda testis kanseri oranı ve doğumda erkek bebekleri etkileyen kriptorşidizm yani inmemiş testis sorununda da artış yaşanıyor.
Araştırmada köpek yavrularında da kriptorşidizm sorununun yıllar içerisinde artış gösterdiği tespit edildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar