Köpek balığı 37 yıl sonra can aldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Dünya

Köpek balığı 37 yıl sonra can aldı

Köpek balığı 37 yıl sonra can aldı

Yeni Zelanda'da Auckland sahiline yaklaşan bir köpek balığı 47 yaşındaki bir adamı öldürdü.Olay bugün yerel saatle öğle üzeri ülkenin en büyük kentinin batısındaki Muriwai Plajı'nda meydana geldi. Olayın ardından plaj kapatıldı.Polis yüzücüye saldırıp öldüren köpek balığına, uzaklaşmadan önce ateş açtı.

SON SALDIRI 1976'DA OLMUŞTU
Yeni Zelanda'da köpek balığı saldırısı çok nadir görülüyor.Resmi kayıtlara göre 1847'den bu yana ölümle sonuçlanan köpek balığı saldırılarının sayısı yalnızca 11.En son saldırı ise 1976 yılında Auckland'ın güney doğusundaki Plenty Körfezi'nde meydana geldi.Polis açıklamasında saldırının farkedilmesiyle birlikte polis ve cankurtaran ekiplerinin iki şişme bot ile açıldıkları ve köpek balığına ateş açtıkları kaydediliyor.


'BÜYÜK BEYAZ' OLABİLİR
Balığın ters dönerek dalıp, uzaklaştığı da belirtiliyor. Açıklamaya göre köpek balığı tahminen 3,6-4,2 metre uzunluğundaydı.Olaya tanık olan Pio Mose adında bir balıkçı "Bir anda bir köpek balığı yüzgeci farkettik ve bir dakika içinde adama saldırdı, su kanla kıpkırmızı oldu" dedi.
Balıkçı, bunu ikinci bir saldırının izlediğini, o sırada henüz ölmemiş olan adamın suyun altına çekildiğini anlatıyor.

Yerel medyada, saldırıyı birden fazla köpek balığının yapmış olabileceğine ilişkin haberler de yer aldı.Saldıran köpek balığının türü saptanabilmiş değil, ama yetkililer bölgede yakınlarda "büyük beyaz" köpek balıklarının görüldüğünü söylüyorlar.

Saldırıda ölen kişinin cesedi bulundu ve Muriwai ile civarındaki plajlar kapatıldı.Yeni Zelanda Doğa Koruma Dairesi'nden köpek balığı uzmanı Clinton Duffy, Yeni Zelanda'da Avustralya'ya nazaran çok daha az köpek balığı saldırısı olduğunu hatırlattı.

Duffy, bunun muhtemelen plajlardaki insan yoğunluğu ile bağlantılı olabileceğini kaydederek, "Aslında köpek balıklarının yüzde 99'u insanlara saldırmadan geçer" diyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar