Koop-Süt için kollar sıvandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

Koop-Süt için kollar sıvandı

Koop-Süt için kollar sıvandı

KÖY KOOPERATİFLERİ ENDİŞELİ… Kötü yönetilen Koop-Süt’ün gerçek sahipleri olan köy kooperatiflerine devredilmesi için çalışmalar başlatıldı. Ancak köy kooperatifleri, Koop-Süt’ün idari ve mali yapısında önlem alınmadan hisse alıp almama konusunda kararsız

 “HİSSE SATIN ALIN”… Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz ve Kooperatif Şirketler Mukayyidi Hasan Bozkan, köy kooperatiflerine Koop-Süt’ten hisse satın almaları için çağrı yaptı. Güröz ve Bozkan,  Koop-Süt’ün hisselerinin satılmasının ardından yapılacak genel kurul sonrasında kurumun mali ve idari yapısında yeniden yapılandırılmaya gidileceğini belirtti 


Kötü yönetilen Koop-Süt’ün içinde bulunduğu mali çıkmazdan kurtulması için kollar sıvandı. Koop-Süt’ün hisselerinin gerçek sahipleri olan köy kooperatiflerine satılması için ilk adım atıldı. Kooperatiflere, Koop-Süt’ün içinde bulunduğu mali ve idari durum hakkında bilgi verildi. Köy kooperatiflerinin Koop-Süt’ten hisse satın almasının ardından 9 Aralık’ta yapılacak olan seçimli genel kurul sonrasında Koop-Süt’teki mali ve idari yapının yeniden yapılandırılması planlanıyor.
Köy kooperatifleri endişeli…
Köy kooperatifleri ise Koop-Süt’ün idari yapısı nedeniyle hisse alıp almama konusunda kararsız. Koop-Süt’ün kötü yönetilmesi nedeniyle hisse almaktan endişe duyan köy kooperatifleri, Koop-Süt’teki mali ve idari yapı için önlem alınmasının ardından ise elini taşın altına koymaya hazır. 

Çıkış noktası için belirlenen hususlar
Koop-Süt’ün içinde bulunduğu olumsuz durumdan kurutulması için yol haritası belirlendi. Belirtilen temel değişikliklerin yürürlüğe girmesi ise kooperatiflerin yeteri kadar Koop-Süt’ten hisse satın almasıyla mümkün olacak. Belirlenen yol haritası ise şöyle:
1) Kooperatif tüzüğünde değişiklik yapılarak hisse sermayesi artırılmış ve tüm kooperatiflere hisse satışı için duyuruda bulunulmuştur.
2) Kooperatiften hisse alacak yeni üyelerle seçime gidileceği ve yeni yönetimin yeni hissedarlar tarafından oluşturulacağı belirtilmiştir. 
3) Yeni yönetim tarafından hazırlanacak ve Kooperatif şirketler Mukayyidi’nin onayıyla yeni personel tüzüğünün uygulamaya konulacağı açıklanmıştır.
Bozkan: “Amacımız Koop-Süt’ü sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmak”
Kooperatif Şirketler Mukayyidi Hasan Bozkan, Koop-Süt’ün tavsiye edilmeden alınacak bilimsel tedbirlerle düzgün bir mali yapıya kavuşmasının ülke kooperatifçiliğine önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirtti. Kooperatiflere de çağrı yapan Bozkan şu şekilde konuştu:
“Bütün amacımız Koop-Süt’ün kapatılmadan sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasıdır Koop-Süt’ün içinde bulunduğu mali ve idari durumla ilgili raporlar hazırladık.
7 Kasım’da kooperatiflere bu raporların sunumunu yaptık. Koop-Süt’ün idari ve mali durumu ile ilgili notlar hazırlayıp kooperatifleri bilgilendiriyoruz.
21 Kasım 2012 tarihine kadar ilgili kooperatiflerin değerlendirmelerinin sonuçları istenecektir. Daha sonra ise Koop-Süt’ten hisse talep eden kooperatiflerin genel kurulundan onay alması istenecektir.
9 Aralık’ta ise Koop- Süt’ün seçimli genel kurulu yapılacaktır. Biz bu sektörün dalgalanmaya girmemesi için uğraşıyoruz.”

Naimoğluları: “Tedbir alsınlar, biz de hisse alalım”
Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları köy kooperatiflerinin Koop-Süt’ten hisse alması için önce idari tedbir ve önlem alınması gerektiğini söyledi. İdari tedbir ve önlem alınmasının ardından herkesin elini taşın altına koymaya hazır olduğunu kaydeden Naimoğluları şu ifadeleri kullandı:
“Koop-Süt’te yıllardır uygulanan yanlış politikalar Koop-Süt’ün bu hale gelmesine neden olmuştur. Bugün yanlış istihdamlar, yüksek maaşlar ve pazar sıkıntısı yaşanmaktadır. Koop-Süt içinde bulunduğu koşullarda borcunu ödeyemiyor. Hayvancılar aylardır Kop-Süt’e kredi veriyor. Süt bedellerini alamamalarına rağmen aylardır sütlerini Koop-Süt’e vermeye devam ediyor. Bugün özel firmalarda 40’a yakın kişi çalışırken Koop –Süt’te 170 kişi çalışmaktadır.  Bu şekilde hem fazla işçi sayısı ile hem de ürün fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Koop-Süt sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Öncelikle süt fiyatları düşürülmeli ve dış pazara yönelmelidirler. Bu fiyatlarla dış pazarda da rekabet gücü yoktur. Koop-Süt hisselerini köy kooperatiflerine açtı. Ancak köy kooperatifleri de bu durumda olan bir şirketten hisse satın almak istemiyor. Önce idari tedbir ve önlem alınması gerekiyor. İdari tedbirler alınırsa herkes elini taşın altına koymaya hazırdır.”

Güröz: “Bu organizasyonu destekliyoruz”
Koop-Sen Başkanı Mehmetali Güröz ise Koop-Süt’ün hisselerinin köy kooperatiflerine satılmasını desteklediklerini söyledi ve bu konuda tüm köy kooperatiflerine hisse satın almaları için çağrı yaptı. Kaybedilen pazar ağının geri kazanılmasıyla birlikte şirketin kara geçeceğini savunan Güröz şu şekilde konuştu:
“Biz sendika olarak bu organizasyonu kabul gördük. Biz bu organizasyonu destekliyoruz. Son üç yıldır satışlar düşmüştür. Satışları geri aldığımız takdirde şirket yeniden kara geçecektir. Kaybettiğimiz pazar ağını kazandığımız anda şirket kara geçecektir. Köy kooperatifleri hisse satın alarak kendi kendilerini yönetebilecektir. Biz bu konuda elimiz taşın altına koymaya hazırız. Bizler çalışanların kooperatifi olarak da onlar adına hisse satın alacağız. Bu konuda diğer köy kooperatiflerin de hisse satın almaları konusunda çağrıda bulunuyoruz. Koop-Süt’teki personel gideri de zaten uluslararası standartlarla aynıdır. Uluslararası şirketlerde de yüzde 22 civarındadır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar