Koop-Sen, Kooperatif Merkez Bankası’nda greve gidiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Koop-Sen, Kooperatif Merkez Bankası’nda greve gidiyor

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]K[/dropcap]ooperatif Görevlileri Sendikası (Koop-Sen), Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd. ve iştiraklerinde greve gidiyor. Sendika, yarın ve Perşembe günü uyarı yapacak; Cuma gününden itibaren de süresiz greve gidecek.

Banka ve iştiraklerinin yönetiminin siyasilerin işgali altında olduğunu savunan Koop-Sen, “işgale son verilip devlet borçları ödenmediği ve çalışanların Sosyal Sigorta maaşlarını kesmeye yönelik girişimlere son verilmediği takdirde mücadelelerini her türlü yasal platformda sürdüreceklerini” bildirdi.


Koop-Sen Başkanı Mehmetali Güröz yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd. ve iştiraklerinin kamu kuruluşu olmadığını belirterek, şirketin 1983 yılından bu güne 33 yıldır kayyum, yani siyasiler tarafından atanan idare memurları vasıtası ile yönetildiğini kaydetti.

Güröz, “K.T. Koop. M. Bankası Ltd. ve iştiraklerinin 1983 yılından beridir siyasilerin işgali altında olduğu” iddia ederek, şu görüşleri savundu:

“Geçen süre içerisinde K.T. Koop. M. Bankası  ltd. ve iştiraklerinin durumunu düzeltmek bir yana, gelmiş geçmiş hükümetlere büyük miktarlarda borçlar, atanmış idare memurları tarafından hoyratça ve hesapsızca verilmiştir.

Bu borçların geri ödenmesiyle ilgili 2006 yılından bu yana son 10 yıldır herhangi bir girişim ve/veya çalışma yapılmadığı gibi hiçbir taksit de alınamamıştır.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi çalışanların Sosyal Sigorta maaşlarına da göz koyulmuş olunması kabul edilebilir bir durum değildir.

Bilinmelidir ki, K.T. Koop. M. Bankası ltd. ve iştiraklerinin çalışanlarının sigorta maaşları Maliye Bakanlığının açıklarını kapatmak için kullanılacağı bir kaynak değildir.

İşgale son verilip devlet borçları ödenmediği ve çalışanların Sosyal Sigorta maaşlarını kesmeye yönelik girişimlere son verilmediği takdirde mücadelemizi, her türlü yasal platformda sürdüreceğiz.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar