Ekonomi

Komite Ombudsman bütçesini onayladı


CTP-BG Lefkoşa milletvekili Birikim Özgür başkanlığındaki komite toplantısına katılan Ombudsman Dairesi Müdürü Zeki Gürsel, konuşmasında, bir an önce Ombudsman ataması yapılması ve daire yasasının ele alınması gerektiğini vurguladı.

Gürsel, komitede yapacağı konuşmada dairenin faaliyetlerini, vatandaşların şikayetleri, yapılan çalışmalar ve resen denetimleri anlatmak istediğini, ancak bunu yapamayacağını ifade ederek, Ombudsman atanamamasının sıkıntı yarattığını, bu konuda yasada da sıkıntı yaşandığını anlattı ve dairedeki sıkıntılarla ilgili komiteye geniş ve detaylı bilgi verdi.“Ombudsman varsa kurum vardır, Ombudsman yoksa yoktur” diyen Gürsel, dairenin bugün 8 mevcut çalışanla çalıştığını, birçok sıkıtı yaşanmasına rağmen vatandaş şikayetlerine bakacak dairenin bu daire olduğunu söyledi.

Dairenin bugünkü duruma üvey evlat muamelesi görmesinden dolayı geldiğini ifade eden Gürsel, vatandaş önünde de utanan duruma düştüklerini, artık bir Ombudsman atanması gerektiğini, yasanın da değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ombudsmanın bağımsız olması gerektiğine de dikkat çeken Gürsel, bunun için atamada kriter olarak dünyadaki, BM’deki örneklerin alınabileceğini, bağımsız kurumların AB’de de bütçelerini kendisinin oluşturduğunu, bunun burada da böyle olması gerektiğini söyledi.

Daire bütçesinin oluşturulma sürecini de eleştiren Gürsel, dairenin bütçesinin azaltıldığını, yetersiz olduğunu, bina sıkıntısı çektiklerini, kira vermek yerine bir bina inşa edilebileceğini ifade ederek, bütçeyi kalem kalem okuyup eleştirdi.

Ombudsman atamasının geciktirilmeden yapılması gerektiğini, ancak atama yapılsa bile dairenin birçok eksikliği, özellikle yasasının yenilenmesi gerektiğini, personel eksikliği, bina altyapısı sıkıntısının giderilmesi gerektiğini anlatan Gürsel, dairenin bütçesi yapılırken yaşanan sıkıntıların ve sorunlarının dikkate alınmadığını savundu.

Ombudsmanlığın ülkeye hizmet veremediğini vurgulayan Gürsel, bundan üzüntü duyduğunu kaydetti.

Raporu hayretle dinlediğini ifade eden UBP milletvekili Ersin Tatar, Ombudsmanın ülke için çok önemli olduğunu, bütçesinin aşağıya çekilmesinden rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Ombudsmanın bağımsız ve Meclise sorumlu olan bir daire olduğunu, sorumluluğunun da hükümete ait olduğunu, hükümetin Ombudsman ile ilgili düşüncesini merak ettiğini ifade eden Tatar, bu rapor ve anlatılanlara bakıldığında “Ombudsmanlık tasfiye mi ediliyor” düşüncesine kapıldıklarını ifade etti.

Ombudsmanın işlevselliğinin düşürüldüğünü ifade eden Tatar, bu bütçeye onay vermesinin mümkün olmadığını, bu bütçeyi hükümetin yeniden ele alması gerektiğini belirtti ve Ombudsmanın bütçesinde kısıntıya gidilmesinin doğru olmadığını, önemli bir kurumun bütçesinin bu kadar geriye çekilemeyeceğini kaydetti.

Tatar, hükümetin bu yüce makamı geriye çekmesinin doğru olmadığını, arkasında maksatlı siyasi bir düşünce olabileceğini, bütçede büyüme olduğunun söylendiğini, ancak gerileme olduğunu belirterek, Ombudsman bütçesinin de yüzde 10, reel bakıldığında da yüzde 25 küçüldüğünü savundu.

Komite Başkanı Birikim Özgür de, kurumun önemli ancak kişi üzerinden çalışan bir kurum olduğunu, Ombudsman atanması durumunda da sorunların çözülebileceğini, CTP-BG’nin de Ombudsman’ın güçlendirilmesi için yasal değişikliklerin yapılmasını öngördüğünü vurguladı.

Özgür, bu konuda siyasi bir süreç olduğunu, hükümetin bu konuda bir art niyetinin olmadığını, bağımsızlığını güçlendirmek için çalışacaklarını kaydetti, bütçeye oylarının olumlu olacağını söyledi.

CTP-BG milletvekili Armağan Candan da, Ombudsman’ın son 2 yıldır neden atama yapılmadığını merak ettiğini ifade ederek, bu noktada bir adım atılmasının gerekli olduğunu vurguladı. Candan,  Rum tarafındaki Ombudsman hakkında bilgi verdi, aradaki farka dikkat çekti, KKTC’deki durumun ise içler acısı olduğunu kaydetti.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu da söz alarak, güçlü bir Ombudsman’ın ülkenin ihtiyacı olduğunu, atama ile ilgili kendilerine söz düşmediğini, ancak bütçe oluşturulurken gerekli her konuya dikkat ettiklerini, eksik bir bütçe varsa özür dilemesini ve düzeltmesini bildiklerini anlattı. Havutçu, Ombudsman bütçesinin azaldığını ancak bütçe hazırlanırken bugüne kadar yapılan ödemelere, kaynak olduğu halde yatırım yapılmamasına dikkat edildiğini, bütçenin gerçekçi bir şekilde yapıldığını, atama yapılmasının ardından gerekli bütçe çalışmalarının yine yapılabileceğini kaydetti.

CTP-BG milletvekili Ömer Kalyoncu da, sorunun Ombudsman atanmamasından kaynaklandığını vurguladı. Cumhurbaşkanı’nın her nedense bu mevki için bir aday göstermediğini, Meclise konunun gelmediğini ifade eden Kalyoncu, bu atamanın bir an önce yapılmasının vatandaşa hizmet açısından önemli olduğunu kaydetti.

DP-UG milletvekili Hasan Taçoy da, Ombudsman’ın uzun zamandır raporunu Meclis’te görmediklerini, Ombudsmanı Meclis’in atadığını, denetlemeyi de yine Meclis’in yapması gerektiğini ifade ederek, Ombudsman’ın bütçesi yerine, görevini yapıp yapmadığının denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Zeki Gürsel de yeniden söz alarak, bütçe için gerekli görüşmelere katılmak istediğini ancak bir şekilde olmadığını, Rum Ombudsmanlığından daha önde olduklarını, ancak yaşanan sıkıntıların Ombudsmanlığı geri götürdüğünü, Meclise en son raporu 2011 yılında sunduklarını, rapor yetkisinin sadece Ombudsman’da olduğunu, Ombudsman Yasası’nın baştan aşağıya yenilenmesi gerektiğini, Ombudsman’ın, Meclis’in üzerinde uzlaşacağı birinin olması gerektiğini dile getirdi.Başa dön tuşu