Yaşam

Kolları yok ama 3 haftada yüzme öğrendiEskişehir'de yaşayan Baran Doruk Şimşek, kolları olmadan ve bir bacağı diğerinden 3,5 santimetre kısa olarak dünyaya geldi.
6 yaşındaki Şimşek'in ailesi, ana sınıfı öğretmeninin yönlendirmesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kapalı Yüzme Havuzu'nun yetkilileriyle görüştü.Kaydı yapılan ve eğitmenler eşliğinde çalışmalarına başlayan Baran, 3 haftada yüzmeyi öğrenerek azmiyle herkesin takdirini kazandı.

ESOGÜ Bedensel Engelliler Yüzme Takımı Antrenörü Mehmet Bayrak, yaklaşık 10 yıldır bedensel engelli çocuklara yüzme dersi verdiğini söyledi.

"BARAN BENİ DE ŞAŞIRTTI"

Şimşek'i ilk gördüğünde özel bir çocuk olduğunu anladığını belirten Bayrak, "Çok eğlenceli bir çocuk. Yüzmeye önce oyun olarak başladı. Başlarda korktu ama daha sonra yüzmeyi çok sevdi. Çok çabuk adapte oldu ve yüzmeye başladı. Bu kadar çabuk öğrenmesinde, yüzmeyi oyun olarak görmesi, korkusunun bulunmaması ve her şeyi cesaretli şekilde yapması etkili oldu. Onun standartlarında bir çocuk için bu kadar erken yüzmeyi öğrenmek mümkün değil ama Baran 3 haftada yüzmeyi öğrendi, beni de şaşırttı" dedi.

"DÜNYA ŞAMPİYONU BEYTULLAH EROĞLU'NUN KLASMANINDA"
Bayrak, Baran Şimşek'in, Uluslararası Paralimpik Komitesi Dünya Yüzme Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan bedensel engelli yüzücü Beytullah Eroğlu'nun klasmanında yer aldığını bildirdi.

Anne Duygu Şimşek ise oğlunun yüzmeyi çok sevdiğini vurgulayarak, "Yüzmeye başladıktan sonra boyu uzadı. Sürekli 'Havuza gitmek istiyorum' diyor. Bundan sonra da yüzmeye devam etmesini istiyorum" diye konuştu.

Başa dön tuşu