Kıbrıs

Koalisyon için ön şart “ülkenin geleceği”


Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG), herhangi bir koalisyon modelinde yer almaları için ön şartın “ülkenin ve halkın geleceği” olduğunu yineledi.

DP Ulusal Güçler Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada,  “içinde yer alacağımız koalisyon hükümetinin ana hedefi parti programımız ‘Geleceğin Yol Haritası’nda da belirttiğimiz gibi ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak ve halkımızın refah seviyesini yükseltecek reformları hayata geçirmek olmalıdır. Bu amaçla yola çıktığımızı ve koalisyon görüşmelerini bu doğrultuda yapacağımızı  kamuoyuna önemle duyururuz” denildi.

Bugün basında yer alan koalisyon görüşmeleri ve partinin ortaya koyduğu “uzlaşı hükümeti” hakkındaki haberlerin bilgi kirliliğine yol açmaması, halkın doğru bilgilere ulaşmasının DP Ulusal Güçler’in  ana hedefi olduğu ifade edilen açılamada,  DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın 2 Ağustos’ta düzenlediği basın toplantısında gündeme getirdiği, tüm partilerin yer alacağı “uzlaşı hükümeti” önerisine atıfta bulundu.

“UZLAŞI HÜKÜMETİ ÖNERİMİZ TDP DIŞINDA GEREKLİ DESTEĞİ BULMADI”

Bu öneriden hareketle, Genel başkanın geçen hafta içinde CTP-BG, UBP ve TDP liderleriyle görüşmeler gerçekleştirdiği ve bu öneriyi bir kez daha gündeme getirdiği anımsatılan açıklamada, “Fakat ülkemizin önünü açacağına inandığımız ‘uzlaşı hükümeti’ önerimiz TDP dışında maalesef gerekli desteği bulamamıştır” denildi.

Açıklamada, DP Ulusal Güçler Genel Başkanı ve müzakere heyetinin dün UBP, TDP ve CTP yetkili organlarıyla görüşmeler gerçekleştirerek ülkenin geleceğini şekillendirecek en sağlıklı hükümet modeli için bir dizi istişarelerde bulunduğu da hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

“Daha öncede belirttiğimiz gibi DP Ulusal Güçler’in herhangi bir koalisyon modelinde yer alması için ön şartı ülkemizin ve halkımızın geleceğidir. Bu nedenle içinde yer alacağımız koalisyon hükümetinin ana hedefi parti programımız ‘Geleceğin Yol Haritası’nda da belirttiğimiz gibi ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak ve halkımızın refah seviyesini yükseltecek reformları hayata geçirmek olmalıdır. Bu amaçla yola çıktığımızı ve koalisyon görüşmelerini bu doğrultuda yapacağımızı  kamuoyuna önemle duyururuz.”Başa dön tuşu