KKTC’nin 100 Sayfalık Anayasa Paketi Hazır

20 Ekim 2013 Pazar | 14:29
KKTC’nin 100 Sayfalık Anayasa Paketi Hazır
Kıbrıs Town Houses

Kıbrıs’ta başlaması beklenen liderler arası görüşmeler öncesinde KKTC’nin kurumları ve yapısı ile AB normlarına uygun hale gelmesini amaçlayan iktidar, Anayasa başta olmak üzere birçok alanda revizyonlar yapacak. KKTC’nin yeniden “dizayn edilmesi” ile ilgili Milliyet’e konuşan Cumhuriyet Meclisi, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı ve CTP Milletvekili Tufan Erhürman, “Kıbrıs Türk demokrasisini daha da demokratik hale getirmek için yola çıktık” dedi.

 

Polis sivilleşecek
Kıbrıs’ta son dönemlerde yaşanan siyasi kargaşalar nedeniyle siyasetçiye olan güvenin giderek azaldığına işaret eden Erhürman, “Siyasete ve siyasetçiye güven duyulmasının yolunu da açmak istiyoruz” diye konuştu.
Anayasa’nın 1985’ten bugüne kadar hiç değişmediğine dikkat çeken Erhürman, “Bu konuda bir çalışma yaptıklarını ve 100 sayfalık bir paket hazırladıklarını” kaydetti. Türkiye’de Anasaya’nın gerektiği anlarda değişikliklere uğradığına atıf yapan Erhürman, “KKTC’nin de yeni bir anayasa ile yoluna devam etmesi gerektiğini” söyledi.
KKTC hükümetinin yapacağı revizyonlarda en dikkat çekici olanlar ise şöyle; Anayasa 2014 Haziran’ında referandum ile yenilenecek. AB’ye uyumlu bir yapı oluşturulacak. Sivilleşme ile ilgili adımlar atılacak ve askere bağlı olan polisin sivil iradeye bağlanmasının düzenlemesi yapılacak. Polis, İçişleri Bakanlığı’na değil, Başbakanlığa bağlanacak. Özerk bir yapısı olacak, atamalar ve terfiler kendi içinde işler hale getirilecek. Bununla ilgili bir paket hazırlandı ve Başbakanlığa sunuldu.

Vekil transferine engel
Partiler arası milletvekilliği transferleri “cazip halden” çıkarılacak. Bu ise şu şekilde olacak; bir milletvekili seçildiği yasama süresince başka bir partiye geçemeyecek, istifa edecekse bağımsız kalabilecek. Parti kuramayacak, bakanlık yapamayacak. Böylece partiler arası transferler önlenmiş olacak.
Milletvekillerinin dokunulmazlıkları sınırlandırılacak. Milletvekilleri, seçildikten önce veya sonrasında ‘siyasi suç dışındaki’ bütün suçlamalarda yargılanabilecek. Kamu görevlilerine siyaset yasağı kaldırılacak. Kamu çalışanları parti yönetimlerinde değil, karar organlarında görev alacak.
Etiketler: CTP, KKTC, kamu, hale, Sivil, vekil, kuzey, engel, Parti, yasama, Kıbrıs, çekici, konuştu, KONUŞAN, Türkiye, Anayasa, Polisin, içişleri, atamalar, Partiler, demokratik, referandum, Cumhuriyeti, Demokrat Parti, kamu çalışanları, İçişleri Bakanlığı,