Kıbrıs

KKTC’deki TC vatandaşlarının DİKKATİNE!


Konuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Türkiye'de gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçiminde KKTC’de kurulacak sandıklarda oy kullanılabilmesi için adres beyanında bulunulması gerekmektedir.Vatandaşlarımız, en geç 9 Temmuz 2014 (Çarşamba) saat 17.00’ye kadar Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi'ne şahsen müracaat ederek adres beyanında bulunabilirler.

Bu tarihten sonra adres beyanları kabul edilmeyecektir.

Bu itibarla, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi adres beyanında bulunmak isteyen vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere 5-6 Temmuz 2014 (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde saat 09.00-17.00 arası, hafta içi günlerde ise saat 17.00’ye kadar açık olacaktır.

Adres beyanında bulunarak seçmen kütüğüne kaydını yaptıran vatandaşlarımızın 21-25 Temmuz 2014 tarihlerinde Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesine (www.ysk.gov.tr) girerek oy verme günlerini belirlemeleri gerekmektedir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanma işleminde randevu sistemi uygulanacaktır. Vatandaşlarımız yukarıda belirtilen oy kullanma tarihlerinden kendisine uygun olan tarihi ve saat aralığını seçebilecektir. Randevu işlemi 21 Temmuz 2014 tarihinde saat 08.00’de başlayacak ve 25 Temmuz 2014 tarihinde saat 17.00’de sona erecektir. Randevular Yüksek Seçim Kurulu’nun www.ysk.gov.tr adresinden alınacak ve 26 Temmuz 2014 tarihinde aynı internet sitesinde ilan edilecektir.

Böylece seçmenler her iki tur için de oy kullanacakları gün ve tarih aralığını önceden tespit etme şansına sahip olacaktır. Bu işlem sırasında oy kullanacakları sandık bilgisini de sistemden öğrenebileceklerdir.

Randevu almayan/alamayan vatandaşlar için oy verme gün ve saat aralığı ile oy kullanacakları sandık sistem tarafından belirlenecektir. Dolayısıyla randevu almayan/alamayan vatandaşlarımızın oy verecekleri tarih, saat ve sandık bilgilerini 26 Temmuz’dan itibaren YSK’nın internet sitesinden kontrol etmeleri önem arzetmektedir.

Seçmenlerin belirlenen gün ve saat aralığında (08.00-12.30 veya 12.30-17.00) oylarını kullanmaları gerekmektedir.

Randevularının bulunduğu günde geldikleri halde belirlediklerinden farklı bir zaman diliminde oy kullanmak üzere gelen seçmen aynı gün içinde sıraya girmek koşuluyla oyunu kullanabilecektir. Seçim mahalline saat 17.00’dan sonra gelen seçmenin oy kullanması mümkün değildir.

Randevularının bulunduğu tarihten sonra gelen seçmenler KKTC’de oy kullanamayacak olup sadece YSK tarafından belirlenecek gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını (ilk tur için 26 Temmuz-10 Ağustos; ikinci tur için 17-24 Ağustos tarihlerinde) kullanabilecektir.”Başa dön tuşu