Köşe Yazarları

KKTC’de Kredi Kartı Yasası yürürlüğe girmelidir


 

KKTC’de geçtiğimiz yasama döneminde kredi kartları ile ilgili bir yasa tasarısı Meclis’e gelmişti. Fakat bekleyen diğer yasalar gibi yasallaşamadan kadük olmuştu.
İçeriğini incelediğim zaman, Türkiye mevzuatı da dikkate alınarak hazırlanmış, dikkate değer bir yasa tasarısı olmuştu. Şimdi bu yasa tasarısı tekrardan gündeme getirilip, Türkiye deki son değişikliklerde göz önünde bulundurularak, revize edilerek KKTC en erken zamanda bu yasaya kavuşturulmalıdır.
Türkiye de ise Kredi Kartları Mevzuatı’nda değişiklik ve yenilikler yapılmaya devam ediyor.
Şimdi sizlere Türkiye de geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren Kredi Kartları Mevzuatı’nda yapılan değişikliklerle ilgili özet bilgiler vermek istiyorum.
-Yeni kart alımlarında gelirin beyanı ve ispatı istenecek.
-Kart limiti, kişinin gelirine göre belirlenecek. Gelir düzeyi tespit edilemeyenler için, kart limiti 1000 TL’yi geçemeyecek.
-Yeni alınacak kredi kartlarında limit, ilk yıl için aylık net gelirin 2 katını, diğer yıllarda 4 katını aşamayacak.
-Asgari ödeme tutarı 1 yıl içinde üst üste 3 kez ödenmezse, dönem borcu kapanana kadar kredi kartı kullanıma kapatılacak. Limit artışı yapılmayacak.
-Kredi kartlarında asgari ödeme tutarları artırılıyor. 15 bin TL’ye kadar limiti olanların minimum ödeme tutarı % 30’a çıkıyor. 15-20 bin TL geliri olanlarda bu oran% 35’e, 20 bin TL’nin üstündeki kartlarda da % 40 oranı uygulanacak.
-Kredi kartlarında ürün bazında taksit sayısına sınır getiriliyor. Özellikle beyaz eşya, otomotiv, mobilya ve elektronik ürünleri bundan etkilenecek. Bu uygulamayla aylık maaşlarla, taksit miktarları arasında bağ kuruluyor.
Görüldüğü üzere, Türkiye’de Kredi Kartları Mevzuatı’nda yasal düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Bütün bu değişiklikler, kişilerin ödeme kabiliyetlerine göre kredi kartlarını kullanmalarını ve borç rakamlarını artırmamaya yöneliktir.
KKTC’de ise henüz daha Kredi Kartı Yasası bulunmuyor. Bizde de bu yasa geçtiği zaman, piyasa daha kurallı olacak ve disiplin altına girecektir.
Bizde de çıkacak yeni yasa, özellikle kişinin aylık gelirine göre limitlerin belirlenmesini sağlamalı, gelirin çok üstünde limitlerle birçok kredi kartı alınıp, kullanılmasını engellemelidir.
Kredi kartlarında bir başka sorun da, ekonomik şartlardan dolayı birçok insanımızın, kredi kartı borcunun asgari ödemelerini yaparak hayatını sürdürmesidir. Bu durum da, yüksek faizli borç ödemeyi gerektirdiği için, toplam borcu büyütmektedir. Yasanın geçmesiyle, kredi kartlarında uygulanmakta olan yüksek faizler de olması gereken makul düzeylere gelebilecektir.
Sonuç olarak baktığımızda, KKTC’de yapılması gereken ilk iş, Kredi Kartı Yasası’nın süratle Meclis’ten geçirilmesidir. Ülkemizde yoğun olarak kullanılan kredi kartlarının yasal mevzuatının olmaması, vatandaşlarımızın sorunlar karşısında yasal dayanaktan yoksun olmasına ve mağdur olmalarına, sebebiyet vermektedir.
Bu yasanın daha da gecikmesi, mahkemelere intikal eden binlerce kredi kartı borçlusunun sayısını daha da artırabilecek ve durumlarını daha da olumsuz etkileyebilecektir.
Son söz de vatandaşlarımıza. Ayağınızı, yorganınıza göre uzatın. Kazanmadığınız parayı nasıl olsa kredi kartı limitim müsait diye harcamayınız. Kredi kartı borçlarınızın asgarisini değil, tümünü kapatmaya çalışın. Çünkü, ödemeden kaçındığınız borcun faizi katmerli olarak bütçenize yansımaktadır.
Borçlu devlet, borçlu toplum sarmalını bir an önce kırmamız gerekmektedir.

 Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu