KKTC'de okumak isteyen TC vatandaşları DİKKAT! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

KKTC’de okumak isteyen TC vatandaşları DİKKAT!

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, “TC ve KKTC hukukuna göre kurulan üniversitelerin karşılıklı tanınmasına dair milletler arası anlaşma temelinde hazırlanan ek anlaşmanın”, iki ülke üniversiteleri arasındaki standart ve seviye birliğinin korunması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Berova, anlaşmanın, Türkiye vatandaşlarının eğitimde yaşadığı mağduriyetlerinin giderilmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova bugün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ek anlaşmanın, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nda yürürlüğe gireceğini bildirdi.


Özdemir Berova, KKTC üniversitelerine yerleşmek isteyen TC vatandaşlarının KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan “Lise öğrenimini kesintisiz tamamladığına” dair onay alması gerektiğini de kaydetti.

Berova, anlaşmayla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, lise öğrenimini kesintisiz KKTC’de örgün eğitim veren bir eğitim kurumunda tamamlayan Türkiye uyruklu öğrencilerin KKTC hukukuna göre kurulmuş üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarına, üniversitelerin kendi belirlediği kurallar çerçevesinde yerleşebileceğini kaydetti.

Özdemir Berova ayrıca bu öğrencilerin diplomalarının denklik işlemine tabi tutulmaksızın, Türkiye’de de geçerli olacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Berova, KKTC üniversitelerine yerleşmek isteyen Türkiye vatandaşlarının bu anlaşma uyarınca KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan “Lise öğrenimini kesintisiz tamamladığına” dair onay alması gerektiğini vurguladı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar