SporSürmanşet

KKTC şu an güvenli olsa da güven vermiyor


Koronavirüs salgının bulaşmasını önlemek için çok önemli tedbirler aldı hükümet. Ve şu anda dünyanın en güvenli ülkesi olduğumuz görülüyor.

Peki bu güzel ama 60 gün eve kapatılarak ulaşılan bu başarı çok mu doğru yöntem idi?

60 gün boyunca cebine 10’luk girmeyen insanlar oldu. Kirasını ödeyemeyecek duruma düşen, evine market alışverişi yapamayacak insanlar oldu. İş insanlarının Türkiye’den ithal ettikleri mallar için yazdıkları çekleri bozuldu. Karşılığında ise aldıkları mallar ile 60 gün boyunca baş başa kaldılar.

Bu ülkede hep büyük işletmeler yoktur. Küçük çapta iş yapan insanlarımız da vardır.

Herkes büyük sıkıntılar çekti eve kapalı kalınan bu 60 günde.

Büyük işletmelerin derdi de ayrı oldu bu süreçte tabi. Devletin para gücü olmayınca mallara fonlar geldi denetime tabi ilan edilen mallar oldu. Büyük işletmelerin kar oranları mecbur düştü. Bu kayıp kime yansıtıldı peki? Ya yanlarında çalıştırdıkları işçilerde azalmaya gittiler, ya da piyasaya dağıttıkları reklam paralarını durdurdular.

Bunların hepsi yaşandı bu süreçte. Herkesin çok gördüğü Devlet memurlarının maaşları kesildi. Piyasayı ayakta tutan en büyük kitle Devlet memuru değil mi?

Sonuç olarak ülke piyasamızda önemli krizler yaşandı, büyük sıkıntılar ortaya çıktı. Şimdi ne oldu peki?

Hemen her yer eskiye döndü. Hem de çok fena.. Alışkanlık yaparsa bu durum, ileride bir 60 gün daha evdeyiz gibime gelir ve yukarıda yazdığımı sıkıntılar, olası 60 gün daha ev hapsinde sıkıntının çok üzerinde ifadelerle telaffuz edilecektir.

Spordan, kültüre, yeme içmeden, alışverişe kadar hemen her sektörde müthiş bir rehavet var. Dün bunu kendi gözlerimizle gördük. İnsanlar yan yana 19 Mayıs yürüyüşü yaptılar mesela. 100’lerce kişi. Marketlerde ayni. Yeme içme yerleri dün “bumbar” gibiydi. Maşşallah da diyeyim tabi. Futbol antrenmanları başladı bazı istisnalar hariç bildiğiniz antrenman. Sosyal mesafe sadece facebookta..

İşletmelerdeki farklı uygulamalar ise tam KKTC örneği. Bazı marketlere girerken isim soy isim telefon. Bazı marketlerde maske takmayan da var. Bazı marketlerde müthiş özen ve titizlik bazı marketlerde alışveriş arabaları yollardan toplanıyor, sepetler bile günde 1 kez siliniyor.

Belediye bazı işletmelerin yeniden faaliyete başlayabilmesi için tüm borcunu kapatması, çalışma izni alması, hijyen standı kurması, el dezenfektanı bulundurması, paspas, sıcaklık ölçek bulundurma, maske kullanılması, masalar arası fiber malzeme ile kesilmesi gibi şartlar belirledi. Çalışma Bakanlığı başka şartlar, Esnaf Odası başka açıklamalar, belediyeler başka kurallar açıklıyor.

Ama millet dışarıda bumbar gibi geziyor, yeyip içiyor, alış veriş yapıyor, futbol oynuyor, spor yapıyor. Ya 60 günde batma noktasına gelen insanları zora sokacak uygulama yapmayın, ya da her yeri denetleyin her yerde standart olsun kurallar. Sokakta normal hayata döndük havası var ama sadece belli sektörler için uygulamalar “1.derece vaka riskli ülke” uygulamaları gibi. Bu yüzden de başlıkta “1 şeyimiz de mısmıl olsun” yazdım.

Şu anda ülkede yabancı insan girişi yok. Çıkış da yok, vaka da yok doğal olarak.  1 ayı geçtik. Herşey normal gibi görünebilir, ama şimdiki normalleşme alışkanlık yapar ise ne uygulamalarda hayır var ne denetlemelerde. Sınır kapılarının açılması, 10 Haziran’da THY’nin uçuşları başlatması planlanıyor. Esas papara o zaman başlayacak çünkü KKTC şu an güvenli de olsa güven vermiyor..


Başa dön tuşu