KKTC MOK, Ödül Yönetmeliği’ni hayata geçirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Eylül 28, 2023
Spor

KKTC MOK, Ödül Yönetmeliği’ni hayata geçirdi

KKTC MOK, Ödül Yönetmeliği’ni hayata geçirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Olimpiyat Komitesi (KKTC MOK), Beden Eğitimi ve Spor Yasası’na bağlı olarak KKTC MOK Tüzüğü kurallarınca Ödül Yönetmeliği hazırladı.

 


15 Eylül tarihi itibariyle yürürlüğe giren Ödül Yönetmeliği kapsamında, bu yıldan itibaren düzenlenecek olan KKTC MOK Olimpizm Ödülleri’nde ödül almaya hak kazanacak kişiler, KKTC MOK Ödül Yönetmeliği’ne bağlı olarak KKTC MOK Yönetim Kurulu ve Ödül Komitesi tarafından belirlenecektir.

 

Ödül Yönetmeliği, KKTC MOK Yönetim Kurulu ve hukukçu görüşleri doğrultusunda hazırlanırken yönetmelik Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) kuralları ışığında ve ülkemiz şartlarına da bağlı olarak oluşturuldu.

 

 

15.09.2023 tarihli KKTC MOK Ödül Yönetmeliği:

 

 

KKTC MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ ÖDÜL YÖNETMELİĞİ

 

 

 

DAYANAK VE KAPSAM

 

Madde 1: Bu yönetmelik; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Olimpiyat Komitesi (KKTC MOK), KKTC Cumhuriyet Meclisi tarafından onaylanan 67/1999 sayılı <Beden Eğitimi ve Spor Yasası (40/2004 ve 12/2011 sayılı değişiklik yasasıyla değiştirilmiş ve birleştirilmiş şekliyle)’nın 39. Maddesinin kendisine verdiği yetki ile yapılan KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Tüzüğü (5 Mart 2022 değişiklik 22 Temmuz 2022 tarih 184 tescil No’lu) ’nün Altıncı Kısım (Çeşitli Kurallar) 69’ncu maddesine dayandırılarak hazırlanmıştır. Bu yönetmelik, Ödül Yönetmeliği olarak isimlendirilir ve ödüllendirilmede uygulanacak olan esas ve usulleri düzenler.

 

GENEL İLKELER VE KRİTERLER

 

Madde 2: KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nin Olimpizm Ödül Yönetmeliği;

 

 1. a) Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Olimpik Anlaşması’nda yer alan <Olimpizmin temel ilkeleri ve ruhu ile IOC’nin misyonu ve rolünü> tanımlayan aşağıdaki maddeler ışığında oluşturmuştur.
 2. b) Bu tanımlara uyumlu ve bu tanımların yayılması için çalışmalar yapan, projeler oluşturan özel ve tüzel kişiler değerlendirmeye alınır.
 3. c) Olimpizm; sporu, kültür, eğitim ve diğer tüm insani değerlerle harmanlayan, insan bedeni, zihni ve iradesine özgü nitelikleri dengeli bütünlük içerisinde birleştiren ve yücelten bir yaşam felsefesidir.
 4. d) Spor yapmak evrensel bir insan hakkıdır. Her birey, herhangi bir din, dil, ırk ve renk ayırımcılığına maruz kalmadan dostluk, dayanışma ve Fair-Play duyguları içerisinde üst düzey karşılıklı anlayış gerektiren olimpik ruhla spor yapabilme olanağına sahip olmalıdır.
 5. e) Olimpizm, efor sarf etmenin yarattığı mutluluğu, eğitim değerini evrensel ahlaki ilkelere saygıyı temel alan bir hayat tarzı oluşturmaya çalışır.
 6. f) Olimpizmin amacı, insan onurunun korunduğu, barışçıl bir toplumu özendirmek gayesiyle sporu insanlığın gelişim hizmetine sunmaktır.
 7. g) Olimpik hareketin bütünlüğünü güçlendirmek, bağımsızlığını korumak ve sporun özerkliğini muhafaza etmek için harekete geçmek, sporun ve sporcunun siyasi veya ticari olarak istismar edilmelerine karşı çıkmak, sporu eğitim ve kültür ile kaynaştıran girişimleri teşvik etmek ve desteklemek.
 8. h) Üst düzey ve/veya alt yapı sporcularımızın gelişmesi ve başarılı belirtilen kriterler kapsamında başarılı sonuçlar elde etmesi, spora tesis, alt yapı, kulüpleşme vb. yollarla doğrudan yatırım ya da sponsorluk yapmak.
 9. i) Olimpizm ruhu ve felsefesinin toplumun geneline yaygınlaştırılması ve benimsetilmesi, kadınların sporun her kademesinde yer almaları için çalışma yapılması, sporun her yaşta insana erişilir kılınması, spor bilimi, eğitim ve kültür, konularında akademik çalışmalar yapılması, sporda ve spor yönetimlerinde iyi yönetişim prensiplerinin desteklenmesi ve uygulanması gibi genel kriterlere dayandırılmıştır. Bu kriterler kapsamında sporun gelişiminde değer yaratan, sportif ve yönetim başarıları ile topluma örnek olan ve öncülük eden kişi ve/veya kurumlar Olimpizm Ödüllerine aday gösterilebilir.

 

Madde 3: KKTC MOK Yönetim Kurulu, bu yönetmelikte belirtilen Genel İlkeler ve Kritereler kapsamında ödüllendirme yapma yetkisine sahiptir. Bu yetki, çalışmaların daha pratik yürütülebilmesi için, yine Yönetim Kurulu kararı ile başkana veya belirlenecek bir komisyona verilebilir.

 

Madde 4: KKTC MOK, Olimpizm ve diğer ödüller için kullanacağı kaynaklar; 67/1999 sayılı Beden Eğitimi ve Spor Yasası 27 ve 28’nci maddelerde belirtilen devlet katkısı, bireysel ve federasyon üyeliklerinin yıllık aidatları, sponsorluklar ve diğer bağış ve yardımlardan karşılanır.

 

Madde 5: (1) KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından, Olimpizm Ödülleri’nin verileceği alanlar;

 1. a) Ahmed Sami Topcan Olimpizm Üstün Hizmet Ödülü
 2. b) KKTC MOK Olimpizm Özel Ödülü
 3. c) Ayten Salih Berkalp Olimpizm Özel Ödülü
 4. d) Birkan Uzun Olimpizm Özel Ödülü
 5. e) Şampiyon Melekler Olimpizm Özel Ödülü
 6. f) Sporcu Olimpizm Ödülleri
 7. g) Antrenör Olimpizm Ödülleri
 8. h) Hakem Olimpizm Ödülleri
 9. i) Yönetici Olimpizm Ödülleri
 10. j) İş İnsanı Olimpizm Ödülleri
 11. k) Basın Olimpizm Ödülleri
 12. l) Fair-Play Olimpizm Ödülü
 13. m) Diğer Ödüller

 

 

(2) Ödül tanımları:

 1. a) Ahmed Sami Topcan Olimpizm Üstün Hizmet Ödülü: KKTC MOK Kurucu Başkanı Ahmed Sami Topcan adına, KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek, IOC kriterleri, olimpiyat ruhu ve felsefesi çerçevesinde ulusal ve uluslararası alanda ülke sporunun gelişmesi, yaygınlaştırılması ve tanıtımına katkı koyan, yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan KKTC vatandaşı bir kişiye verilir. Vatandaş olmasa bile uluslararası alanda ülke sporumuzun tanıtımına, gelişmesine ve yaygınlaştırılmasına somut katkı koyan, KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek herhangi bir kişi de bu ödüle layık görülebilir.

 

 1. b) KKTC MOK Olimpizm Özel Ödülü: KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek, ülke sporuna sporun her kademesinde (sporcu, antrenör / teknik direktör, hakem, yönetici vb. görevleri) en az 30 yıl aktif olarak hizmet vermiş, yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan KKTC vatandaşı bir kişiye verilir. Vatandaş olmasa bile uluslararası alanda ülke sporumuzun tanıtımına, gelişmesine ve yaygınlaştırılmasına somut katkı koyan, KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek herhangi bir kişi de bu ödüle layık görülebilir.

 

 1. c) Dr. Ayten Salih Berkalp Olimpizm Özel Ödülü: Sporda ve hayatın birçok alanında unutulmaz başarılara imza atan, Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin sembol isimlerinden olan, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kadın voleybol, basketbol, atletizm ve kürek takımlarının kurulmasına öncülük eden, birçok şampiyonluk yaşayarak Türk spor tarihine adını altın harflerle yazdıran Dr. Ayten Salih Berkalp adına KKTC MOK Yönetim Kurulu kararı ile 2023 yılı itibariyle geleneksel olarak Olimpizm Özel Ödülü verilir. Bu ödül, KKTC spor tarihinde ilklere ve enlere imza atan KKTC vatandaşı spor insaları arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek bir kişiye verilebilir.

 

 1. d) Birkan Uzun Olimpizm Özel Ödülü: 7 kıtanın 7 büyük dağına tırmanan ilk Kıbrıslı Türk Dağçı olma hedefiyle 16 Aralık 2021’de 5. hedefi olan Antarktika’nın en yüksek noktası Vinson Dağı zirvesinde KKTC Bayrağını dalgalandırarak, Kıbrıs Türk halkının ve gençliğinin gurur kaynağı olan ancak ABD’de geçirdiği kayak kazası sonucu hayatını kaybeden Birkan Uzun’un adını yaşatmak için KKTC MOK Yönetim Kurulu kararı ile 2023 yılı itibariyle geleneksel olarak Olimpizm Özel Ödülü verilir. Bu ödül, KKTC spor tarihinde zirveye çıkan KKTC vatandaşı spor insanları arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek bir kişiye verilebilir.
 2. e) Şampiyon Melekler Olimpizm Özel Ödülü: KKTC’yi okul sporlarında temsil edecekleri, Türkiye Yıldızlar Voleybol Yarı Finalleri’ne katılmak için gittikleri Adıyaman’da depremde hayatlarını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji kafilesindeki 6 veli, 5 öğretmen ve 24 sporcu gençten oluşan ve Şampiyon Melekler Takımı olarak anılan spor(görev) şehitlerimizi unutmamak ve kalplerde yaşatmak adına KKTC MOK Yönetim Kurulu kararı ile 2023 yılından itibaren geleneksel olarak Olimpizm Özel Ödülü verilir. Bu ödül, her yıl KKTC, Türkiye ve/veya uluslararası alanda düzenlenen Okul Sporları müsabakalarında başarı elde eden okul takımları arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen bir okul takımına verilebilir.

 

 1. f) Sporcu Olimpizm Ödülleri: Özellikle olimpik spor branşlarında ve olimpik olmayan diğer spor branşlarında, KKTC milli takımlarında ve/veya bireysel milli temsiliyetlerde yer alan, doping ve/veya yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan, KKTC’nin olimpik programlara dahil edilinceye kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hariç Türkiye milli takımları ve diğer üçüncü ülke takımları ile Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları, Balkan Şampiyonaları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Oyunları, Gençlik Olimpiyatları ve uluslararası resmi federasyonlar tarafından düzenlen resmi spor yarışmalarına katılarak ülke sporunu başarıyla temsil eden KKTC vatandaşı sporcular arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen kişilere verilebilir.

 

 1. g) Antrenör Olimpizm Ödülleri: Özellikle olimpik spor branşlarında ve olimpik olmayan diğer spor branşlarında, KKTC milli takımlarında ve/veya bireysel milli sporcu antrenörlüğü yapan, doping ve/veya yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan, KKTC’nin olimpik programlara dahil edilinceye kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hariç Türkiye milli takımları ve diğer üçüncü ülke takımları ile Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları, Balkan Şampiyonaları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Oyunları, Gençlik Olimpiyatları ve uluslararası resmi federasyonlar tarafından düzenlen resmi spor yarışmalarına katılarak ülke sporunu başarıyla temsil eden KKTC vatandaşı ve veya KKTC vatandaşı olmayan antrenörler arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen kişilere verilebilir.

 

 1. h) Hakem Olimpizm Ödülleri: Özellikle olimpik spor branşlarında ve olimpik olmayan diğer spor branşlarında, KKTC’nin olimpik programlara dahil edilinceye kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hariç Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları, Balkan Şampiyonaları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Oyunları, Gençlik Olimpiyatları ve uluslararası resmi federasyonlar tarafından düzenlen resmi spor yarışmalarından davet alarak hakemlik yapan, yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan ülke sporunu başarıyla temsil eden KKTC vatandaşı hakemler arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen kişilere verilebilir.

 

 1. i) Yönetici Olimpizm Ödülleri: Özellikle olimpik spor branşlarında ve olimpik olmayan diğer spor branşlarında, KKTC milli takım kafilelerinde yöneticilik yapan, yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan, KKTC’nin olimpik programlara dahil edilinceye kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hariç Türkiye milli takımları ve diğer üçüncü ülke takımları ile Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları, Balkan Şampiyonaları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Oyunları, Gençlik Olimpiyatları ve uluslararası resmi federasyonlar tarafından düzenlen resmi spor yarışmalarına katılarak ülke sporunu başarıyla temsil eden KKTC vatandaşı yöneticiler arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen kişilere verilebilir.

 

 1. j) İş İnsanı Olimpizm Ödülleri: Özellikle olimpik spor branşlarında ve olimpik olmayan diğer spor branşlarında faaliyet yürüten KKTC’deki tüm spor federasyonlarına ve/veya ülke sporuna maddi katkı sağlayarak destek veren, yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan KKTC vatandaşı ve/veya KKTC vatandaşı olmayan iş insanları arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen kişilere verilebilir.

 

 1. k) Basın Olimpizm Ödülleri: Uluslararası resmi spor organizasyonlarına basın mensubu olarak akredite olan ve görev yapan, sporcularımızın, takımlarımızın, hakemlerimizin, antrenörlerimizin ve yöneticilerimizin yapmış oldukları müsabakaları ve diğer faaliyetleri ülke kamuoyuna aktararak spora, olimpizm ilkelerine ve ruhuna hizmet eden, yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan KKTC vatandaşı basın mensupları arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen kişilere verilebilir.

 

 1. l) Fair Play Özel Ödülü: Özellikle olimpik spor branşlarında ve olimpik olmayan diğer spor branşlarında, centilmenlik adına yapılan hareket ve/veya davranışlarıyla ülke ve/veya uluslararası spor gündemlerinde yer alan, doping ve/veya yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan KKTC vatandaşı sporcu/antrenör/hakem/yönetici/tüzel kişiler arasından KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen bir kişiye verilebilir.

 

 1. m) Diğer Ödüller:

(i) Aktif sporu bırakan ve master/veteran kategorisinde çalışmalarına devam eden, genç sporculara örnek olarak sporun sevilmesi ve yaygınlaşmasına öncülük eden, KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen KKTC vatandaşı master/veteran sporculara,

 

(ii) Uluslararası müsabakalar dışında kalan organizasyonlarda başarılı olan, KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından seçilen KKTC vatandaşı bireysel sporculara ve takımlara,

 

(iii) Çocukları ve genç sporcuları motive etmek adına 17 yaş altı gelecek vadeden sporcular arasından KKTC MOK Yönetim kurulu tarafından seçilen sporculara verilebilir.

 

Madde 6: Cumhuriyet Altını Ödülü Kriteri

 

 1. a) KKTC MOK tarafından yapılacak Olimpizm Ödül Törenleri’nde Cumhuriyet Altını ödülü sadece ktirerlere uyan KKTC vatandaşı sporculara verilir. Diğer ödüllendirmeler plaket şeklinde yapılır.

 

 1. b) Cumhuriyet Altını ödülü, olimpik spor branşlarında ve olimpik olmayan diğer spor branşlarında, KKTC’nin olimpik programlara dahil edilinceye kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hariç Türkiye milli takımları ve diğer üçüncü ülke takımları ile Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları, Balkan Şampiyonaları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Oyunları, Gençlik Olimpiyatları ve uluslararası resmi federasyonlar tarafından düzenlen resmi spor yarışmalarına katılan, doping ve/veya yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olan KKTC vatandaşı sporculara verilebilir.

 

Madde 7: Kariyerini Yurt Dışında Sürdüren KKTC Vatandaşı Sporculara Verilecek Yurt Dışı Maddi Katkı Kriterleri:

 

 1. a) KKTC MOK Yönetim Kurulu tarafından alınan karar ile; 2023 yılından itibaren, Olimpiyatlara hazırlanan yetenekli ve başarılı sporcuların, belirli kriterler dahilinde seçilerek elit düzeyde yetiştirileceği ve Türkiye genelinde toplam 18 ilde bulunan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’ne (TOHM) katılım hakkı elde eden ve TOHM’a yerleşen KKTC vatandaşı sporculara talep edilmesi durumunda KKTC MOK Yönetim Kurulu’nun belirleyeceği bir rakamda maddi destek verilebilir.

 

 1. b) TOHM yaş kriterini aşan ancak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hariç Türkiye veya diğer ülkelerinin Olimpik kadrolarında ve/veya milli takım kadroları içerisinde yer alararak çalışmalarına yurt dışında devam eden KKTC vatandaşı sporculara da bu imkan sağlanabilir.

 

DİĞER HÜKÜMLER

 

Madde 8: KKTC MOK Yönetim Kurulu ve/veya başkanı, uygun görmesi halinde yönetmelik kapsamında KKTC MOK bünyesinde oluşturulan komite ve/veya kurullardan ve/veya komite dışından ödüllerin ve/veya ödül alacakların belirlenmesi konusunda danışmanlık hizmeti alabilir.

 

Madde 9: Bu yönetmelikte belirtilmeyen esas ve usulleri yönerge ile düzenlemeye KKTC MOK Yönetim Kurulu yetkilidir.

 

 

YÜRÜRLÜK VE YÜRÜTME

 

Madde 10: Bu yönetmelik, KKTC MOK Yönetim Kurulu Kararı ile yürürlüğe girer.

 

Madde 11: Bu Yönetmelik hükümlerini KKTC MOK Yönetim Kurulu ve/veya başkanı yürütür.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar