Kıbrıs

KKTC liseleri düşüşte!

TEK LİSE TMK: LYS için Türkiye genelinde toplam 6920 lise değerlendirmeye alındı. Değerlendirmeye tabii tutulan KKTC liseleri arasında 2015 yılında en yüksek basamağı Türk Maarif Koleji elde etti. TMK ilk bin lise arasında giren tek lise oldu. TMK Matematik-Fen puanı türünde Türkiye’de 859’uncu sırada yer aldı ve KKTC birincisi oldu

KKTC Liseleri LYS’ye göre Matematik-Fen puan türünde düşüşte, Türkçe-Matematik ve Türkçe-Sosyal puan türlerinde yükselişte olduğu ortaya çıktı.
ÖSYM geçtiğimiz günlerde Ortaöğretim Kurumlarına Göre 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sonuçları Kitabı’nı yayımladı. Kitaba göre LYS için Türkiye genelinde toplam 6920 lise değerlendirmeye alındı. Değerlendirmeye tabii tutulan KKTC liseleri arasında 2015 yılında en yüksek basamağı Türk Maarif Koleji elde etti. TMK ilk bin lise arasında giren tek lise oldu. TMK Matematik-Fen puanı türünde Türkiye’de 859’uncu sırada yer aldı ve KKTC birincisi oldu. Geçtiğimiz yıl TMK bu puan türünde 733’üncü olmuştu.

Matematik-Fen puan türünde düşüş
Matematik-Fen puan türünde geçen yıl KKTC’den ilk 1500 lise arasına 6 lise girerken bu kez sadece bir lise girdi. Bu puan türünde KKTC’de ilk 10 içinde olan liseler arasında sadece LTL sıralamasını yükseltti. Diğerleri sıralamada geriye düştü. Matematik-Fen puan türünde sınavla öğrenci alan 20 Temmuz Fen Lisesi Türkiye genelinde 3476’ncı, KKTC genelinde de 11’inci sırada yer aldı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Erenköy Lisesi ilk 5 lise arasında yer aldı. Listelerdeki tek özel okul olan Yakın Doğu Koleji Matematik-Fen puan türünde devlet kolejlerinin, Erenköy Lisesi’nin ve Bülent Ecevit Anadolu Lisesi’nin gerisinde kaldı.

Türkçe-Matematik ve Türkçe-Sosyal’de yükseliş
Bu puan türünde KKTC genelinde ilk 10’a giren liselerin 9’u Türkiye sıralamasındaki yerini yükseltti. Geçen yıl ilk 2 bin lise arasında giremeyen KKTC liseleri bu yıl ilk 2 bin ilse arasına TMK’yı sokabildi. TMK 1726’ncı sıra ile hem KKTC birincisi oldu hem de ilk 2 bin lise arasında girdi. Bu puan türünde kolejlerin arasına Bülent Ecevit Anadolu Lisesi girdi. Bu puan türünde dikkat çeken Değirmenlik Lisesi oldu. Değirmenlik Lisesi geçen yılki 7111’inci sıradan 3609’uncu sıraya ilerledi. Bu sonuçla Yakın Doğu Koleji’nin önünde KKTC’de yedinci sırada yer alan Değirmenlik Lisesi, geçen yıl KKTC’de son sırada idi.
Türkçe-Sosyal puan türünde de genel olarak bir yükselme olduğu gözlerden kaçmadı. İlk on lise arasında sadece iki lise gerilerken diğerleri geçen yıla göre daha üst sıralarda yer aldı. Bu puan türünde geçen yıl ilk bin lise arasında yer alan ve KKTC birincisi olan Polatpaşa Lisesi bu yıl puanlamaya bile dahil olacak başarıyı elde edemedi. Bu puan türünde de TMK ilk sırada yer aldı ve Türkiye genelinde ilk 1500 lise arasına girdi. Bu puan türünde bu kez kolejler arasında yine Bülent Ecevit Anadolu Lisesi girdi. BE Anadolu Lisesi Türkiye genelinde 1719’uncu sırada kendine yer buldu ve KKTC ikincisi oldu. Anadolu Lisesi bilindiği gibi Türkçe-Matematik puan türünde de KKTC dördüncüsü olmuştu. Değirmenlik Lisesi bu puan türünde de dikkat çekti. İlk 3 bin lise arasında girerek KKTC’de altıncı sırada yer aldı.

Dikkat çeken unsurlar
KKTC’deki asli görevleri GCSE ve A Level programlarını takip etmek olan devlet kolejleri, yürüttükleri LYS programları ile de başarılı oluyorlar. Devlet kolejleri her üç puan türünde de 2015 sonuçlarına göre ilk beş içinde yer aldı. LYS programını da bünyesinde bulunduran özel kolejlerden Yakın Doğu Koleji her üç puan türünde orta sıralarda yer aldı. Doğu Akdeniz Doğa Koleji ise 2-3 yıldır ÖSYM’nin listelerinde yer alamıyor. Erenköy Lisesi son yıllardaki istikrarını sürdürdü ve yine her üç puan türünde de ilk on içinde yer aldı. Bu yılın dikkat çeken yükselişini Değirmenlik Lisesi yaptı. Türkçe-Matematik ve Türkçe-Sosyal puan türlerinde ilk yediye girerek kendi adına önemli bir başarıya imza attı.

555 yerleşme hakkı
Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl yapılan YGS sınavına KKTC’den 4281 kişi katılmıştı. Sadece 2037 kişisi lise son sınıf öğrencisi olan bu kişilerin 1342’si de KKTC vatandaş idi. Bu 1342 kişinin 782’si LYS sınavına girmeyi hak etmiş ve bunların da 555 kişisi Türkiye üniversitelerine kayıt yapma hakkı elde etmişti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı