“KKTC kendi ayağına kurşun sıkıyor” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Kıbrıs

“KKTC kendi ayağına kurşun sıkıyor”

“KKTC kendi ayağına kurşun sıkıyor”

TEPKİ BÜYÜK… Pegasus, Onur Air ve Atlas Jet, Ercan’da artan hizmet fiyatlar nedeniyle tepkili: Bize söylenmeden, Ercan Havaalanı özelleştirildi. KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na 18 Ocak 2013’te yazdığımız yazıya her şey olup bittikten sonra 22 Mart 2013’te yanıt geldi. KKTC, kendi ayağına kurşun sıktı. Ercan Havaalanı, Türkiye’nin en pahalı terminallerinden daha pahalı


Ercan Devlet Havaalanı’na yapılan uçuşların neredeyse tamamını yürüten Pegasus, Onur Air ve Atlas Jet’in üst düzey yöneticileri, Ercan Havalimanı’nda uygulanan yeni fiyat politikasına tepki gösterdi.
Üç firmanın üst düzey yöneticileri Lefkoşa Merit Otel’de bir araya gelerek dün ortak basın toplantısı düzenledi.
Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, TÖSHİD Yönetim Kurulu Üyesi ve Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy ve yine TÖSHİD Yönetim Kurulu Üyesi, Onur Air üst düzey yöneticilerinden Nedim Gürbüz’ün katıldığı ortak basın toplantısında, Ercan Havaalanı’nda uygulanan yeni fiyat politikasının tekrar gözden geçirilmesini istenildi.
Mevcut uygulamanın havayollarından ziyade KKTC ekonomisine zarar vereceğini savunan üç havayolu şirketi yöneticileri, “KKTC kendi ayağına sıkmış durumdadır. Ülke ekonomisine yüzde 90 katkısı bulunan havayolu taşımacılını baltalayacak işler yapılıyor” dedi.


“Uçuşları bile askıya alabiliriz”
KKTC Hükümeti’ni uyarmak amacı ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, Ercan Havaalanı’nda hizmet kalitesi arttırılmadan bazı fiyatlarda artış yapılmasının doğru olmadığını kaydetti.
Ercan Havaalanı’nda havayolu taşımacılığını baltalayacak işler yapıldığını öne süren Haybat, mevcut fiyat uygulamasının ayrıca havayollarından çok KKTC ekonomisine zarar vereceğini kaydetti.
Mevcut fiyat uygulamasından geri adım atılmaması halinde değişik önlemler almak zorunda kalınacağının altını çizen TÖSHİD Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, uçuşların askıya alınmasının da söz konusu olabileceğini söyledi.

“Özelleştirme olmazsa olmazdır”
Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesine ilişkin görüşlerini de ortaya koyan Pegasus, Onur Air ve Atlas Jet’in üst düzey yöneticileri, “Özelleştirilme olmazsa olmazdır. Daha kaliteli hizmet için gereklidir” dedi ve Ercan Havaalanı’nın da özelleştirilmesine karşı olmadıklarını ifade etti.
TÖSHİD Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, “Biz Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesine karşı değiliz. Daha kaliteli hizmet için de özeleştirme olmazsa olmazlardandır. Bizim tepkimiz, hizmet kalitesi arttırılmadan fiyatlara yapılan artıştır. Ücret artışları, ihaleden sonra ilan edilmiştir. Hizmeti bir adım ileriye götürmeden ücretlerin arttırılmasına tepkiliyiz” dedi.
Haybat, “Ercan Havaalanı’ndaki şuan için bize göre yanlış olan ve karşı çıktığımız konu, fiyat artışındaki zamanlamadır” diye konuştu.

“KTHY ile rekabet etmedik”
Pegasus, Onur Air ve Atlas Jet, üst düzey yöneticilerinin Lefkoşa Merit Otel’de düzenlediği ortak basın toplantısına izleyici olarak katılan KKTC’de uzun yıllar turizm sektöründe hizmet veren bir turizm acentesi sahibinin tepkisi üç havayolu şirketi yöneticilerini şaşırttı.
Turizm acentesi sahibinin “Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) batırılırken neden tepki göstermediniz? Siz sadece kendi canınız yanınca mı sesinizi çıkıyorsunuz?” şeklindeki tepkisine TÖSHİD Yönetim Kurulu Üyesi ve Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “KTHY ile hiç kimse haksız rekabet yapmadı” diye cevap verdi.

“Taşyapı KDV ödemedi”
Pegasus, Onur Air ve Atlas Jet, üst düzey yöneticilerinin katıldığı ortak basın toplantısında bazı iddialara da yer verildi.
İddialara göre, “Ercan Havaalanı’nın ihalesini alan Taşyapı’nın KKTC’ye 100 milyon Euro ödediği ancak KDV’sini ödemediği hakkında bilgi var.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar