“KKTC gariplikler ülkesi” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

“KKTC gariplikler ülkesi”

“KKTC gariplikler ülkesi”

DERNEK, TÜRKİYE VE TÜRKİYE’NİN LEFKOŞA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE KARŞI YAPILAN SALDIRILARIN ASLINDA KIBRIS TÜRK HALKINA YAPILDIĞINI İFADE ETTİ

TAK-Dernek Başkanı Enver Dinçoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliğine karşı yapılan saldırıların aslında Kıbrıs Türk halkına karşı yapılan saldırılar olduğu ifade edilerek, “Kıbrıs Türk halkının gereken cevapları vermesi gerektiğine inanmaktayız” denildi.


Açıklamada, “aslı olmayan” ve Elçilikte yapıldığı söylenen toplantının kimler tarafından  basına düşürüldüğünün mutlaka araştırılması gerektiğine dikkat çekilerek, haberin yalan olması halinde Başsavcılık veya Polis Genel Müdürlüğü’nün mutlaka harekete geçmesi gerektiği kaydedildi.

Kıbrıs Türk halkının huzur ve güvene ihtiyacı olduğu ifade edilen yazılı açıklamada, huzur ve güven ortamını bozma çabası içersinde olanlar veya bu çabaya girenlerin toplumun huzurunu bozmaktan yargılanması istendi.

“KKTC GARİPLİKLER ÜLKESİ…”

Açıklamada, “Yıllardır söylediğimiz ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Gariplikler Ülkesi’ olduğu deyimi tekrar anlam kazanmaya başlamıştır” denilerek, Kıbrıs Türkünün geleceği için yapılan tüm çalışmaların teslimiyetçi zihniyet tarafından zalimce eleştirildiği kaydedildi.

“Uygun ve doğru olmayan eleştiriler her gün gazetelerin manşetlerini süslemektedir” ifadesine yer verilen açıklamada şöyle denildi:

“İçimizdeki teslimiyetçi zihniyetin kabul etmesi gereken gerçek, Anavatan Türkiyesiz Kıbrıs Türk halkı olamaz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin yıllardır yapmış olduğu yardımlar ve yatırımlar sayesinde bugün gelmiş olduğumuz nokta ortadadır. Bu yapılanları taçlandırma yerine protesto etmek, Kıbrıs Türk halkına yapılan en büyük ihanettir. Kabul edersiniz veya etmezsiniz yaşamakta olduğunuz Ülke Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir.  Kurumları ile işleyen devlettir. Devleti kurumlaştırmak yerine, Devleti yıkma adına aydın geçinenler tarafından yapılan eylemler tamamen teslimiyetçi zihniyetin ürünüdür.”

“BAĞIŞ TÜRKİYE’NİN SAYGIN BİR BAKANIDIR…”

Türk Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği açıklamasında, Türkiye’nin AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, Rum Yönetimi yeni Başkanı Anastasiadis’i Boğaz’da  balık yemeye davet ettiği belirtilerek, bu davete buradan bir sendikacının çıkarak hakaret ederek, “Gel de bullez yiyelim” demesi eleştirildi.

“Bunlar ayıptır, günahtır ve de haddini aşan büyük saygısızlıktır. Sayın Egemen Bağış yıllardır Kıbrıs Türk halkının menfaatleri için mücadele veren Anavatan Türkiye’nin saygın bir Bakanıdır” ifadesine yer verilen açıklamada,  Türkiye’nin Lefkoşa  Büyükelçisi  Halil İbrahim Akça’nın ise Kıbrıs Türk halkının geleceği için gece gündüz çalışan biri olduğu kaydedildi.

Yazılı açıklamada, “Haksız ve mesnetsiz olarak eleştiriler yapmak bu makamlara karşı değil, Anavatan Türkiye’ye ve Kıbrıs Türk halkına yapılan saygısızlık olarak kabul etmekteyiz” denildi.

UBP içinde çıkan tartışmaların tuhaf bir görüntü çizdiği;  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu eleştiren bir milletvekilinin yaptığı açıklamaların aynı partiden başka bir milletvekili tarafından protesto edildiğine işaret edilen açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı yapılan açıklamanın muhatabı olması gerekirken aynı partiden bir milletvekilinin cevaplaması Cumhurbaşkanının danışmanı veya sözcüsü anlamını ortaya çıkarmaktadır” denildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yıllardır eleştirilere kendisinin cevap verdiğine tanık olunduğu belirtilerek, bugün itibarıyla bunun değiştiğinin görüldüğü kaydedildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar