KKTC 2. İş Bulma Fırsat Günleri, Etkinliği Başladı. - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ekonomi

KKTC 2. İş Bulma Fırsat Günleri, Etkinliği Başladı.

İş fırsatları oluşturmak ve yerli istihdama katkı amacıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, sivil toplum örgütlerinin ve üniversitelerin katılımıyla düzenlenen “KKTC 2. İş Bulma Fırsat Günleri” etkinliği başladı.

Başbakan İrsen Küçük’ün de katılımıyla Lefkoşa Fuar Alanı’nda başlayan etkinlik yarın tamamlanacak.


Lefkoşa Fuar Alanı’nda yer alan etkinliğin açılışına Başbakan Küçük yanında Maliye Bakanı Ersin Tatar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, UBP Milletvekilleri Tahsin Ertuğruloğlu ve Zorlu Töre, Başbakan’ın eşi Gülin Küçük ile üniversitelerin, odaların, işletmelerin temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Akdeniz Karpaz Üniversitesi, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği ve Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı arasında imzalanan işbirliği protokol uyarınca düzenlenen İş Bulma Fırsat Günleri bu akşam 23.00’e kadar sürecek. Etkinlik yarın da 18.00-23.00 saatleri arasında iş bulmak isteyenlere hizmet sunacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve protokole imza koyan kurumların katıldığı etkinlikte; iş hayatına atılmaya hazırlanan öğrenciler, mezunlar, iş arayanlar ve iş değiştirmek isteyenler ile farklı sektörlerdeki işveren temsilcilerinin bir araya gelmesi hedefleniyor.

Fuara gelenler, etkili özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri, kariyer yönetimi, diksiyon ve örgütsel iletişim konularında üniversitelerin öğretim görevlileri tarafından verilecek sertifikalı eğitim seminerlerine de ücretsiz katılabiliyor.

Çalışma Dairesi’nin istihdam servisine kayıtlı işsiz sayısının 1152 olduğu ve geçen yıl açılan 700 münhale 100 kişinin yerleştirildiği belirtildi.

2. İş Bulma Fırsat Günleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı. Ardından konuşmalar yapıldı ve stantlar gezildi.

BAŞBAKAN KÜÇÜK: “ÜNVERDİ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ… KUTLARIM”

Başbakan İrsen Küçük açılış konuşmasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin ilkleri başardığını, kadın birimini hayata geçirdiğini; iş bulma fırsat günlerini düzenleyen ilk bakan olduğunu belirterek, Ünverdi’yi kutladı.

Küçük, ülkede 500’e yakın çalışan talebi olduğunu bunun iyi bir rakam olduğunu, işsiz sayısının devamlı düştüğünü kaydederek iş çevrelerine teşekkür etti.

Bu gibi etkinliklerin gençlere iyi imkanlar sağladığını kaydeden Başbakan Küçük, etkinliğin hem iş bekleyen hem de iş hayatında yer alan kişilerin beklentilerine cevap vermesi dileğinde bulundu.

ÜNVERDİ: “İŞSİZLİK GENÇLERİN EN ÖNEMLİ SORUNU”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de bu yılki etkinliği geçen yıldan daha kapsamlı ve deneyimli hazırladıklarını belirterek, işsizliğin gençlerin en önemli sorunu olduğunu söyledi.

İstihdamı desteklemek amacıyla bakanlığına bağlı Çalışma Dairesi ve bünyesinde İş Bulma Merkezi’nin çalışmalarını özveriyle sürdürdüğünü ifade eden Bakan Ünverdi, 2. İş Bulma Fırsat Günleri’yle iş arayan herkese ve girişimcilere önemli fırsatlar sunulacağına inandığını dile getirdi.

İşsizliğin piyasanın ihtiyaçlarına uygun niteliklere sahip işgücü yetiştirerek ve iş arayanlarla işverenleri buluşturarak azaltılabileceğini vurgulayan Şerife Ünverdi, bakanlığının iş arayanlarla eleman arayanlar arasında bir köprü kurduğunu kaydetti.

Ünverdi, çalışmalardan örnekler vererek, üniversiteler ve sivil toplum örgütleriyle beraber meslek edindirme kursları düzenlediklerini; Ticaret Odası’yla imzaladıkları protokolle ilk olarak satış danışmanı kursu düzenlediklerini ve 16 gencin sertifika aldığını bildirdi.

“YENİ TEŞVİK MÜJDESİ”

Yerli istihdamını artırmak için özel sektördeki firmalara yeni teşvikler hazırladıklarını müjdelemek istediğini açıklayan Şerife Ünverdi, teşvik primi sistemiyle KKTC vatandaşı üniversite mezunu, meslek lisesi mezunu ya da meslek edindirme kursu mezunlarının sosyal güvenlik yatırımlarının işveren katkılarının iade edileceğini; yakında bu güzel gelişmeyi duyuracaklarını, turizm ve basın yayın iş kollarında başlatılan bu uygulamanın diğer sektörlere de yayılacağını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, 2. İş Bulma Fırsat Günleri’nden elde edecekleri kazanımların ülkenin çalışma hayatında yol haritası çizeceğine ve yeni ufuklar açacağına inandığını da sözlerine ekledi.

BEYAZ: “DAHA GÜZEL VE KAPSAMLI”

Çalışma Dairesi Müdür Muavini Kemal Beyaz da bu yılki etkinliği geçen yıla göre daha güzel ve kapsamlı düzenlediklerini belirterek bakanlığın temel görevlerinden birinin de işsizliği azaltmak olduğunu söyledi.

Beyaz, 2. İş Bulma Fırsat Günleri ile işsizlerle iş değiştirmek isteyenlere fırsat yaratmak istediklerini; şu anda 500 kadar münhal bulunduğunu kaydederek, daireleri bünyesindeki İş Bulma Merkezi’nin de tanıtımının yapılacağını ifade etti.

Etkinlikler çerçevesinde ücretsiz eğitim seminerleri düzenleneceğini anlatan Kemal Beyaz, sponsorlar ve katılımcılar hakkında bilgiler verdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar