Kıbrıs

Kişmir: Eylemcilere, polis tarafından uygulanan orantısız müdahaleyi şiddetle kınarız


Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir bugün Sağlık Bakanlığı önünde eylemcilerle polis arasında çıkan arbedede polisin orantısız güç kullanmasını kınadı.

Ali Kişmir yazılı açıklamasında “Haddini aşan ve 2 göstericinin hastaneye kaldırılmasıyla sonuçlanan olayla ilgili polisin derhal özür dilemesini ve gerekli soruşturmayı kendi içinde yapmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Açıklama şöyle:
SMA Tip-1 hastası Asya bebeğin ‘Yaşam Hakkı’ için bugün Sağlık Bakanlığı önünde toplanan eylemcilere, polis tarafından uygulanan orantısız müdahaleyi şiddetle kınarız.
Bir bebeğin hayata tutunabilmesi için hükümetin harekete geçmesini sağlamaya çalışan iyi niyetli insanlara karşı gösterilen bu tutum, tarafımızca kabul edilemezdir.
Polis devleti olan yakın coğrafyadaki ülkelerdeki görüntülere benzer görüntülerin ülkemizde de yaşanması ayrıca utanç kaynağıdır.
Unutulmamalıdır ki; Anayasamıza göre, sağlık ve yaşam hakkı herhangi bir zümreye, kişiye, topluluğa özel değil, her bir bireyin koşulsuz şartsız sahip olduğu en temel haktır. Toplumun bir bireyi olan polisin de, bu hakları bilmesi, bilmiyorsa da öğrenmesi şarttır.
Haddini aşan ve 2 göstericinin hastaneye kaldırılmasıyla sonuçlanan olayla ilgili polisin derhal özür dilemesini ve gerekli soruşturmayı kendi içinde yapmasını talep ediyoruz.
Basın Emekçileri Sendikası (a)
Başkan
Ali Kişmir

Başa dön tuşu