Kış Meyve Ve Sebzelerinin Faydaları

16 Ekim 2013 Çarşamba | 09:17
Kıbrıs Town Houses

 

Greyfurt

Suyunda antioksidanlar bulunur ve bunlar damarları güçlendirir ve bu sayede kalbin zarar görmesini engeller. İçerisinde bolca A, C ve E vitamini bulunur. Yerken ağzı ekşitse de kolestrolü de düşürdüğünden tüketmek gerek.

Armut
A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri bulunan armut mideyi rahatlatır ve hazme kolaylık sağlar. Ayrıca yüksek tansiyonu düşüren, kanı temizleyen ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

Elma

Amasya ilimizde üretilenlerin çok meşhur olduğu, baş ağrısına iyi gelir, kan şekerini düşürür sayısız faydası vardır, ucuzdur ve muhteşem bir tadı vardır.

Muz

Kalp hastalıkları, dolaşım ve sindirim sistemini düzenlemesi, uykudan önce yendiği takdirde rahat bir uykuyu garanti etmesi gibi faydaları vardır. Yorgunluğa karşı da etkili olan muz beyne serotonin salgılatarak mutlu eder.

Kivi

Ülkemize 90′lı yıllarda gelen bir meyve. Bir adet kivi insanın günlük c vitamini ihtiyacını karşılamaya yeter. C vitamini dışında A, B1, B2 vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir ve protein içerir.

Portakal

Kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden portakal, C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklara karşı korur. Portakal içerdiği A, B1, B2, P vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve magnezyum yönünden de zengindir.

Mandalina

Mandalina, zengin C vitamini içeriğiyle, vücudumuzun soğuk algınlığına, nezle ve  gribe karşı savunma mekanizmamızı güçlendirir. Ayrıca bazı besinlerden (kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler vs.) aldığımız aktif olmayan demiri aktif hale getirerek bilişsel performansımızı arttırır.

Nar

Antioksidan kapasitesi oldukça zengin olan nar önemli miktarda da potasyum, A, C, B2 vitamini ve niasin içermektedir. İçeriğindeki zengin vitaminler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korur. Kanseri önlemeye yardımcı olur. Narın aynı zamanda kan yapıcı, idrar söktürücü, enerji verici ve tansiyon düşürücü özelliği bulunmaktadır.

Ayva

A, B1, B2, C vitamini içerir. Ağız kokusunu giderir. Kusmayı önler. İshale iyi gelir

Havuç
A vitaminin ön maddesi olan karotenleri içerir.Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Kansere karşı koruyucudur. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler. İdrar ve gaz söktürücüdür. Kabızlığı giderir, ishali keser. Bağırsakları çalıştırarak sindirime yardımcı olur. Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.

Pırasa

Pırasanın böbrek taşı oluşumunu engelleyici etkisi bulunmaktadır. Kan basıncını düşürerek felç ve kalp krizi riskini azaltan pırasa aynı zamanda iyi huylu kolesterolün (HDL)yükselmesine, kötü huylu kolesterolün(LDL) düşmesine katkı sağlamaktadır.