Kim ilk bombasını patlattı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Dünya

Kim ilk bombasını patlattı

Kim ilk bombasını patlattı

Kuzey Kore, üçüncü nükleer denemesini başarılı şekilde gerçekleştirdiğini duyurdu. Kuzey Kore haber ajansı, son denemede patlayıcı gücü daha fazla olan ancak küçük bir cihazın kullanıldığını belirtti. Kuzey Kore nükleer denemesinin başarılı bir şekilide gerçekleştiğini de açıkladı.
Kuzey Kore nükleer denemenin Salı günü yapıldığını ve ‘düşmanca saldırılara karşı barışçıl tutumu sürdürmek maksatlı’ olduğunu belirtti.

BM'DEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI
Kuzey Kore'nin nükleer denemesine dünyadan ilk tepkiler de gelmeye başladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki mun bu adımla Kuzey Kore'nin Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini söyledi. Kuzey Kore'nin nükleer denemesi sonrası BM Güvenlik Konseyi bugün öğleden sonra olağanüstü toplantıya çağrıldı.


BÜYÜK BİR PROVOKASYON'
ABD Başkanı Barack Obama da, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin dünya güvenliğini tehdit ettiğini söyledi. Obama, Kuzey Kore'nin son nükleer denemesini "büyük bir provokasyon" olarak nitelendirdi. ABD Başkanı Obama, Pyongyang'ın nükleer programına karşı olan koalisyonla daha sıkı işbirliği yapılacağını da vurguladı. Kuzey Kore'nin Kuzey Hamkyung bölgesindeki Kilju kasabasında gerçekleştirdiği nükleer deneme, Güney Kore ve Çin tarafından 4.9 büyüklüğünde bir deprem olarak duyuruldu.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA
Kuzey Kore'nin nükleer denemesiyle ilgili bir açıklama da Moskova'dan geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin gücünü 7 kiloton olarak açıkladı. ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nı sona erdirmek için Japonya'nın Hiroşima kentine attığı atom bombasının gücü 20 kiloton olarak ölçülmüştü.

'SIFIR' NOKTADA DEPREM
Çin sismoloji yetkilileri, 4,9 şiddetindeki sarsıntının derinliğinin 'sıfır' kilometre olduğunu açıkladı.
Bölgenin nükleer deneme alanı olduğunu belirten Güney Kore'den, ''Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer deneme yaptığına inandıkları'' açıklamasından kısa bir süre sonra Pyongyang nükleer deneme yaptığını doğruladı.
Kuzey Kore 2006 ve 2009 yıllarında yaptığı nükleer denemelere bir yenisini daha ekledi.
Bu, babasının ölümünün ardından geçen yılın Kasım ayında liderlik koltuğuna geçen Kim Jong-Un'un ilk nükleer denemesi olarak da kayıtlara geçti.

GÜNEY KORE ENDİŞELİ
Olayla ilgili ilk bilgiler, Kilju kasabasında meydana gelen 4.9 büyüklüğünde deprem ve depremin derinliğinin 'sıfır' kilometre olarak açıklanamasının ardından elde geldi.

Şinhua ajansının Güney Kore kaynaklarına dayandırarak yaptığı haberde, bu depremin derinliğinin, "ülkenin üçüncü nükleer testini yaptığının potansiyel sinyali olduğu" kaydedildi. Nükleer denemenin ardından Güney Kore'de tüm radyo ve televizyonlar canlı yayına geçti.
Güney Kore ordusunun sınır ötesi potansiyel provokasyonlar için alarm durumuna geçtiği, Güney Koreli bir yetkilinin, "Kuzey Kore'nin nükleer deneme planına ilişkin ABD ve Çin'i uyardığı" bilgisi de haberde yer aldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar