Yaşam

Kilo vermek için seks…

Kilo vermek isteyen seks yapsın
Prof. Dr. Halim HATTAT – [email protected]
Üstelik seks eşinizle duygusal olarak yakınlaşmanızı, kendinizi çekici hissetmenizi, özgüven ve mutluluk hislerinizin artmasını da sağlıyor. Seksin daha az bilinen bir yararı ise kilolar üzerinde. Seks aslında müthiş bir kalori düşmanı -harika bir kilo-savar. Bu pazar yazımızda seksle fazla kilolarınızdan nasıl kurtulacağınıza dair önerilerimizi bulacaksınız. 30 dakika koşmak yerine seks yapın
Seksin ne kadar başarılı bir form aracı olduğunu gösteren çalışmalar artıyor. Daha önce yapılan araştırmalara göre yaklaşık 20 dakikalık seks erkeklerde 100, kadınlarda 70 kalori harcatıyor. Son dönemde Kanada'da yapılan yeni bir çalışmada ise seksin daha da çok kalori harcattığı, erkeklerde 120, kadınlar 100 kaloriye ulaştığı gösterildi. Bu rakamlar açık havada 15 dakika yokuş yukarı jogging yapmaya veya koşu bandında orta tempoda 30 dakika koşmaya eşdeğer! Üstelik koşu bandından daha az kalori harcatsa da, araştırmaya katılan çiftlerin yüzde 90'ına göre seks spor yapmaktan daha keyifli ve tatminkar bir egzersiz!
Yağ artıkça testesteron düşüyor
Seksin kilolar üzerindeki etkisi sadece fiziksel bir egzersizle sınırlı değil. Aşırı kilo ve yağlanma vücutta kadınlık hormonlarının sentezini artırıyor. Özellikle bel çevresinde can simidi şeklinde beliren yağlar östrojen seviyelerini yükseltiyor. Bu durumda cinselliği yöneten testosteron hormonu düşüyor. Testosteron kasları destekleyen bir hormon olduğundan, vücudunuzda testosteron eksikliği oluştuğunda yağlanma giderek artıyor. Kısacası yağlar, hormonlar ve kilo arasında bir kısırdöngü meydana geliyor. Bu döngüyü kırmanın birkaç yolu var. Örneğin testosteron eksikliğinde hormon yerine koyma tedavilerinden yararlanmak doğal bir kilo kontrolü sağlıyor. Düzenli seks yapmanın da testosteronu artırdığı biliniyor. Dolayısıyla haftada en az bir kez seks yaptığınızda hem hormon seviyelerinizi hem de kilonuzu korumuş oluyorsunuz.
Duygusal krizleri bastırır
Stresin kilo fazlalığında büyük rolü var. Günlük sıkıntılar, iş stresi, trafik çilesi, bastırılmış hisler, endişe veren düşünceler nedeniyle vücutta salgılanan stres hormonları açlık hissini de tetikliyor. Duygusal yeme atakları sıklıkla görülüyor. Vücutta yağlanma artıyor. Düzenli seks yaptığınızda ise kortizol ve adrenalin gibi stres hormonları vücuttan atılıyor.
Sakın tembel seksi yapmayın
Seksten bir egzersiz olarak en fazla faydayı görmek istiyorsanız sekste aktif bir oyuncu olmaya özen göstermelisiniz. Cinselliğin süresine, tercih edilen pozisyonlara, önsevişme ve birliktelik tekniklerine dikkat etmelisiniz. Erken boşalma, sertleşme sorunu gibi cinsel problemlerinizde doğru tedavileri almalısınız. Ancak bu şekilde hem süre olarak hem de efor olarak performanslı bir seks yapabilir ve seksi tam bir kalori düşmanına çevirebilirsiniz.
"Başım ağrıyor" demeyin
Seksten kaçmak için en sık kullanılan ve bu nedenle esprilere konu olan mazeret "başım ağrıyor." Oysa Uluslararası Başağrısı Birliği'nin bilimsel dergisinde yayınlanan ve 1000 kişi üzerinde yapılan yeni bir çalışmaya göre migren hastalarının yarısı atak sırasında seks yaptıklarında ağrıda azalma yaşıyor. Seks sırasında salgılanan mutluluk hormonları ağrı kesici gibi etki ediyor. Bu nedenle gerçekten başınız ağrısa bile seksten kaçınmayın. Rahatlatıcı bir önsevişme ve keyifli bir birliktelik sonrasında ağrınızın hafiflediğini fark edebilirsiniz.
Eforu ayarlayın
Orta şiddette egzersizi anlamanın en kolay yolu derin nefes alıp vermek ve hafif terlemenin olmasıdır. Soluk soluğa kalmayacağınız, kendinizi rahatsız, bitkin, halsiz hissetmeyeceğiniz bir tempo hedeflemelisiniz. Aynı şekilde sekste de bu şekilde harcadığınız eforu ayarlayabilirsiniz.
Menopoza da faydalı
Seks özellikle menopoz döneminde alınan kilolarla savaşmanın iyi bir yolu. Düzenli egzersiz ve periyodik seks menopoza giren kadınları sıcak basmaları, terleme, uykusuzluk, depresyon, başağrısı, yorgunluk, kemik erimesi gibi pek çok soruna karşı koruyor. Seks yaşamında tatmin olan kadınlar kendilerini daha çekici, güzel hissediyor, eşleriyle daha iyi bir diyalog kuruyor. Ancak bu dönemde düşen hormon seviyeleri cinsel isteksizlik, kayganlık sağlayamama, cinsel ağrı gibi cinsel sorunlar yarattığından menopoz sonrası seks arzusu ve seks sıklığı düşebiliyor. Bu dönemde hekime danışarak sistemik/lokal hormon tedavilerinden, vajinal nemlendirici ya da kayganlaştırıcılardan, besin desteklerinden yardım alabilirsiniz.
En az 3-4 gün
Çok aktif, sürekli hareket eden, yerinde duramayan biri dahi olsanız, toplantıdan toplantıya koşsanız veya evde bir saniye bile boş durmasanız da zannettiğiniz kadar enerji harcamıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki liste günlük aktiviteler ile ilgili size yaklaşık bir fikir verecektir. Haftanın 3-4 günü en az 30 dakika orta şiddetli bir aktivite yapmaya gayret edin. Bu süreyi seksle de değerlendirebilirsiniz!
Bir saatte yakılan kalori miktarı
Aktivite/(kcal)/Aktivite Şiddeti
– Uyumak/55/düşük
– Oturmak/85/düşük
– Ayakta durmak/100/düşük
– Araba kullanmak/110/düşük
– Ofiste çalışmak/140/düşük
– Ev işi/160/düşük
– Orta şiddette yürüyüş/280/orta
– Seks/300/orta
– Tenis/350/yüksek
– Bisiklet/450/yüksek
– Aktif yüzme/500/yüksek
Seksle kilo vermek için bunları deneyin:
– Seks sıklığını arttırın.
– Televizyon izlemek yerine seks yapın.
– Yatağa uykunuz geldiğinde değil daha erken saatlerde geçin.
– Önsevişme ve hazırlık dönemini atlamayın, seks rutinini uzatın.
– Seks öncesi masaj yapmak gibi aktiviteler harcanan kalori miktarını arttıracaktır.
Doğru insana kadar 2 aşk acısı, 1 aldatma
Kadınlar 'doğru adam'la tanışmadan önce ortalama 15 erkekle öpüşüyor, 2 kez aşk acısı çekiyor. Erkeklerse 16 kadınla öpüşüyor ve yine 2 aşk acısı çekiyor. İşte istatistiklerle 'doğru insan'a giden yolda yaşadıklarımız.
İngiltere'de yapılan bir araştırma, erkeklerin ve kadınların 'doğru insan'ı bulma yolundaki maceralarını istatistiksel olarak inceledi. Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri her tarafın en az bir kez aldatıp aldatıldığı ve kadınla erkeğin eşit sayıda aşka ve kalp kırıklığına sahip olması. Araştırmalar kadınların ayrıca dört felaket randevu geçirdiğini ve eski sevgililerinden biriyle aynı evi paylaştığını, ortalama 15 farklı kişiyle öpüştüğünü ortaya koyuyor.
Onu bulmak zorlu bir yol olabilir
Buna kıyasla erkekler iki kez bekletiliyor, ideal partnerleriyle tanışmadan önce altı 'tek gecelik ilişki' yaşıyor. İstatistikler uluslararası bestseller 'The Rosie Project'ten alınma. Dünyada çok satan kitap bir erkeğin mükemmel kadınını bulma yolundaki hikayesini anlatıyor. Kitabın yazarı Graeme Simsion, bu doğru yaşam partnerini bulmanın uzun ve zorlu bir yolculuk gerektirdiğini hatırlatıyor ve aslında çoğumuzun bunu yaşadığını belirtiyor.
Kadınlar ‘doğru adam’dan önce 7 ilişki yaşıyor
Yazar "Berbat geçen bütün randevularımız, kötü geçen 'tek gecelik ilişkilerimiz' çok kişiyi ruh eşiyle karşılaşamayacakmış gibi hissettirir. Ama bütün bunlar muhteşem bir rastlantı silsilesi halinde ilerler” diyor. 2 bin Britanyalı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kadınlar ideal partnerlerini bulmadan önce en az yedi kişiyle çıkmış oluyor, bununla birlikte iki kez de internet üzerinden tanıştığı biriyle rastgele bir randevu tecrübesi yaşıyor.
İdeali bulmadan önce iki aşk acısı
Erkekler ‘doğru insan’ı bulmadan önce sekiz kişiyle sevgili oluyor, üç internet buluşması yaşıyor. Erkekler ve kadınlar arasındaki fark, seks partnerlerinin sayısı açısından da göze çarpıyor. Araştırmaya katılan erkekler hayatları boyunca 10 farklı kişiyle seks yaptığını söylerken bu ortalama kadınlarda yedi. En önemli eşitliklerden biri erkeğin de kadının da doğru insandan önce iki kez aşık olup, iki büyük hayal kırıklığı yaşaması.
Tek gecelik ilişki: Erkekler 6, Kadınlar 4
Erkekler, doğru kişiyi bulmadan önce altı kez tek gecelik ilişki yaşamış oluyor. Kadınlarda ise bu rakam beş. Erkek ve kadın denekler aynı zamanda doğru kişiyi bulmadan önce en az bir kez başka şehir ya da ülkeden biriyle uzun mesafeli ilişki yaşadığını söylüyor.
10 kişiden 8'i umudunu kesmişken buluyor
Her 10 yetişkinden 8’i en sonunda kendileri için doğru insanı bulmaktan umutlarını kesmişken karşılaştığını söylüyor. Yüzde 15 ise şu anki partnerlerinin, önceden düşündüğü gibi biri olmadığını söylüyor.
Yüzde 50’den fazlası: 'partnerim tam zıttım'
Kişiler partnerlerinin kendilerinden tamamen zıt karakter olduğunu vurguluyor. Araştırmalar kadınların yüzde 94’nün gerçek aşka inandığını gösterirken, erkeklerde bu oran yüzde 88’e düşüyor.
Doğru insanla buluşmaya giden yolda Kadın / Erkek
– İlişki sayısı 7/8
– Felaket randevular 4/4
– Kör buluşmalar 2 /3
– Online flört 2/3
– Öpüşme sayısı 15 /16
– Seks partneri 7/10
– Tek gecelik ilişki 4/6
– 1 seneden kısa ilişki 5/6
– 1 seneden uzun ilişki 2/2
– Birlikte yaşanılan partner sayısı 1/1
– Aşk 2/2
– Kalp kırıklığı 2/2
– Aldatılma 1/1
– Aldatma 1/1

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı