Güney KıbrısKıbrıs

Kiliseden güneşe yatırım


Güney Kıbrıs’ta kilise, AİK’e 3 güneş parkı için arazi kiraladı, ancak 66 megavatlık projenin yüzde 50 ortağı da olacak

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposluğu’nun, Rum Elektrik İdaresi’ne (AİK) 66 megavat gücünde üç adet güneş parkı kurma projesi için Lefkoşa-Ayyanni bölgesinde arazi kiraladığı, ancak gayrı resmî bilgilerin, Kilise’nin “bu büyük enerji yatırımının yüzde 50 oranında ortağı da olacağı” yönünde olduğu bildirildi.

Politis “Başpiskopos’tan Akım” başlıklı haberinde Başpiskoposluğun AİK’e arazi kiralamakla kalmayacağını, 66 megavatlık bu büyük projenin yüzde 50 ortağı da olacağına dair gayrı resmî bilgi edindiğine dikkat çekti.

AİK’ten yapılan açıklamaya dayandırılan habere göre Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos ve AİK Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Maragkos tarafından dün imzalanan anlaşma, Lefkoşa- Ayyanni’deki “Ahera” bölgesinde Başpiskoposluğa ait bin 928 hektarlık araziye güneş parkları kurulmasını öngörüyor.

İki aşamadan oluşan projenin AİK ve Başpiskoposluğun yakın işbirliğinde hayata geçirileceği kaydedilen habere göre, ilk aşamada her biri 8 megavat gücünde fotovoltaik sistem yerleştirilecek iki; ikinci aşamada ise 50 megavat gücü ile Güney Kıbrıs’taki en büyük güneş parkı olacak park kurulacak.

Edindiği bilgilere dayanarak AİK’in bu üç güneş parkı için kullanılacak Başpiskoposluk arazisinin, PFXT Thermosolar Renewables Ltd’in 50 megavat gücünde Helios Power güneş parkı kurmasına izin verilmesi amacıyla söz verilmiş olduğuna işaret eden gazete, toplam maliyeti yaklaşık 200 milyon Euro olan ve NER300 isimli Avrupa programı tarafından finanse edilmek üzere onaylanan bu özel yatırımın iptal edilecek göründüğünü vurguladı.

Habere göre, Helios Power parkı Rum Enerji Düzenleme Kurulu (RAEK) tarafından ruhsatlandırıldı ancak AİK ve Başpiskoposluk tarafından, aynı araziye üç güneş parkı inşası için başvuru yapılması halinde RAEK, özel şirkete halihazırda vermiş olduğu izni, Enerji Bakanlığı’nın ilan ettiği son yenilenebilir enerji destekleme planı çerçevesinde işleyemeyeceği gerekçesiyle geri çekmek zorunda kalacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı