Kıbrıs

“Kılıfına uydurdular”


YANLIŞ İŞLER YAPILDI: Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği başkanı Hasan Sarpten onaylanan Çevre Etki Değerlendirme Raporu’nun Ercan’da bunca zamandır yapılan yanlış işleri yasallaştırmak adına hazırlandığını öne sürdü. Sarpten, “ÇED Raporu ile yapılan işler kılıfına uydurdu” dedi

35 BİN AĞAÇ KESİLDİ: İnşaat için 35 bin ağaç kesildiğini anımsatan Sarpten, kesilen ağaçların yerine dikelecek fiden sayısı 1 milyon bile yetişmiş ağaçların yerini tutamayacağını savundu. Sarpten, kesi,len ağaçların yerine fidan dikilmesini “kötünün iyisi” bir ç.özüm olarak değerlendirdi

Havadis Özel
Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pisti için Çevresel Etki Değerlendirme Raporu hazırlanmadan inşaata başlanmasının ardından bu kez tartışmalar ÇED Raporu’nun niteliği üzerinde yoğunlaştı.
Biyologlar Derneği konuyla ilgili tepki koyarak, ÇED Raporu’nun yapılan yanlış işleri yasallaştırmak amacıyla yanlış hazırlandığı noktasında.
Bugüne kadar inşaat aşamasında 35 bin ağacın kesildiği ifade edilirken eş zamanlı ağaç dikimi için ise halen daha devletten yer göstermesi bekleniyor.

Ağaçlar dikilmedi
35 bin ağacın kesilmesi bir yana yerine dikilecek ağaçların akıbeti ise halen daha belli değil. Biyologlar, yasal olmayan yollarla yapılan işlerin ÇED Raporu ile kılıfına uydurulmaya çalışıldığı görüşünde. Yeni terminal binasının toplumun ve ekonominin yararına olup olmaması hala daha tartışılırken yetkililerin de sonradan yapılmış bu rapora göz yumması ve inşaata erken başlanmasına tepkisiz kalması dikkat çekiyor.

“Fidan dikmek çözüm değil”
Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten Havadis’e yaptığı açıklamada, Çevre Etki Değerlendirme Raporu’nun geç kalınmış ve sonradan kılıfına uydurulmuş bir rapor olduğunu dile getirdi.
Terminalin yapımına başlanmadan önce bu raporun hazırlanmasının zorunlu olduğuna dikkat çeken Sarpten, kılıfına uydurulmuş bu raporun onaylandığını belirtti. Sarpten, hem pist alanı hem de yeni terminal binası yapımı için toplam 35 bin ağaç kesildiğini vurguladı.  Yeni dikilecek ağaçlarla ilgili hedef bir milyon bile olsa ancak gelinen bu noktada ülkenin yüz ölçümüne bakıldığında yüzde 10 civarında bir ağaçlandırma görüldüğünü belirten Sarpten, bu sebepten dolayı fidan dikmenin de çözüm olmadığını savundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı