Türkiye

Kılıçdaroğlu’ndan YSK’ya: Bir yanlışlık yaptık diyorsan 39 ilçeyi de iptal ediyorum dersin


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ederken aynı zarfta oy atılan diğer üç seçimi (ilçe başkanlığı, İBB Meclisi ve muhtarlık) iptal etmemesini eleştirdi:

“Dört tane oy pusulası veriliyor size. Mühürleri basıp aynı zarfa koyuyorsunuz. Seçmen aynı seçmen, sandık aynı sandık. Sonra diyorsunuz ki 3’ünde bir şey yok İBB’yi iptal ediyorum diyorsunuz. İnancı olan, aklı olan bir insan bunu söyleyemez.

“Hiçbir hukuki gerekçe yok, yazmadılar. 7 kişi oturup gerekçe yazmıyorlar. Kim onlara talimat verdiyse… Bunu açıklayacaklar mı? Şu gerekçeyle iptal ettik. Akla aykırı, hukuka, vicdana akla aykırı bir uygulama. Biz dilekçe verdik, madem sandık kurullarında bir hata oldu, o zaman dersin ki 39 ilçede ben seçimi iptal ediyorum.”

Fox TV’de bir programda konuşan Kılıçdaroğlu YSK’ya güvenmediğini de söyledi ve “Bizim rakibimiz artık YSK’dır. YSK milletin iradesine darbe yapmıştır” dedi.

CHP lideri, Türkiye’nin çıkarlarını düşündüklerini ve İstanbul’da tekrarlanacak seçimi kazandıktan sonra ülkede bir erken genel seçim çağrısında bulunmayacaklarını ekledi:

“Neden istemiyoruz? Biz Türkiye’nin çıkarlarını savunan bir partiyiz. Ekonomiye bu kişiler ne zaman eğilecekler? İş dünyası önünü göremiyor. Neymiş bir kazandık tekrar seçim. Bunun adı fırsatçılık. Biz fırsatçı bir parti değiliz. Zamanı gelince gider oyumuzu kullanırız.”Başa dön tuşu