Kıdem tazminatları kaldırılıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Kıbrıs

Kıdem tazminatları kaldırılıyor

Kıdem tazminatları kaldırılıyor

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Genel Başkanı Sami Dilek, yıllardan beri kazanılmış bir hak ve çalışanların güvencesi olan kıdem tazminatlarının kaldırılmak istendiğini ve “kobay” olarak Kamu-İş’in seçildiğini ileri sürdü.

Tüm üyeleri, delege ve temsilcileri yarın saat 10.00’da Kamu-İş Merkez Binası’nda toplantıya çağıran Dilek, “‘Kıdem Tazminatları Asla Kaldırılmayacak’ eylemi yakında” dedi.


Sami Dilek bugün yaptığı yazılı açıklamada, yasalarla belirlenmiş bir hak olarak değil de, Toplu İş Sözleşmeleri ile hak haline getirilen kıdem tazminatlarının, başta Türkiye Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs’ta bir hak olduğunu ve işçilere güvence sağladığını söyledi.

Türk Metal Sendikası’nın XVIII. Kadın İşçileri Büyük Kurultayı’nda konuşan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Kıdem Tazminatlar ile alakalı olan her şey spekülasyondur, sadece iktidarı yıpratmaya yönelik yalan haberlerdir” yönünde açıklama yaptığına işaret eden Dilek, “Memur ve işçi haklarının geliştirilmesi konusunda reform niteliğinde düzenlemeler yaptıklarını, ancak kıdem tazminatları konusunda herhangi bir çalışmaları olmadığını belirtmişti. Türkiye Cumhuriyeti’nde hal böyleyken ve kıdem tazminatları milyonlarca işçiye uygulanırken, bir avuç Kıbrıs Türk işçisinin güvencesi olan kıdem tazminatlarının kaldırılması büyük haksızlıktır” dedi.

Dilek, geçmiş hükümetin 2007’de kamu görevlilerinin emeklilik haklarında büyük açılımlar yaparak, emeklilik maaş formülünü iyileştirdiğini ve emeklilik ikramiyesini yükselttiğini söyledi.

Sosyal sigortalı veya sosyal güvenlik yasasına mensup işçilere iyileştirme değil kötüleştirme yapıldığını, bunun da sendikal haklar açısından büyük dengesizlikler yarattığını ileri süren Dilek, Kamu-İş yönetiminin bu tür uygulamalara “dur”  demek için etkin kararlar üretme aşamasına geldiğini belirtti.

Sami Dilek, tüm çalışan işçilere ve kıdem tazminatı haklarından mağdur olacak tüm çalışanlara, kıdem tazminatlarının kaldırılmasını engellemek için düzenleyecekleri ve önümüzdeki günlerde açıklayacağı eylem planına katılmalarını istedi.

Dilek; “İstemenin dışında kıdem tazminatlarının kaldırılmasını engellemek için eylemlere katıl diyoruz. Katıl ki eylemimiz tarihi bir ‘eylem’ olsun, kıdem tazminatı kaldırılmasın Kıdem tazminatları konusunda hükümet ile görüşme aşamasındayız. Ancak görüşmelerin iyiye gittiğini söyleyemeyiz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar