Kidd: Doğal Gaz’dan ortak yararlanılması için Kıbrıs sorunu çözülmeli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısSürmanşet

Kidd: Doğal Gaz’dan ortak yararlanılması için Kıbrıs sorunu çözülmeli

İngiltere’nin Kıbrıs Yüksek Komiseri Mathew Kidd, Doğu Akdeniz’deki doğal gazın her iki tarafın çıkarına yarar sağlaması için Kıbrıs sorununun çözümünün şart olduğunu vurguladı.

Ada’daki görev süresini tamamlayan Mathew Kidd’in Güney Kıbrıs’taki bir özel televizyon kanalına açıklamalarda bulundu.

Bir soru üzerine Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini değerlendirern Kidd,  “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki egemenlik haklarını ve var olabilecek kaynakları geliştirme hakkınızı destekliyoruz, ancak bunun tek bir cevabı olmayan bir soru olduğunu da biliyoruz.” Dedi.


Böyle bir durumda, var olan zorlukları çözemeyecek savunma metotları yerine kaynakların sondajını öne çıkaracak yapıcı metotlar bulunmasının daha iyi olduğunu vurgulayan Mathew Kidd, doğal gazın her iki tarafın da çıkarına olması için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini  söyledi.

Kıbrıs sorunundaki mevcut durumu “puslu zaman” diye niteleyen Kidd, Akıncı-Anastasiadis yemeğinde ne konuşulduğunu bilmediğini söyledi.

Kidd, şu ana kadar müzakere prosedüründe başarılı sonuca varılamamasını yorumlarken de, “Bunun; sadece müzakerecilere değil, 40 yıldan beridir iki tarafın birbiri ile deneyimi olmamasına, ortak dilleri olmamasına ve çeşitli düzeylerde birlikte yaşama yöntemlerini öğrenmemelerine de bağlı olduğunu” söyledi.

“İki taraf da farklı yollar izlerken çözüm nasıl bulunabilir” sorusuna karşılık, siyasi baskılar olduğunu söyleyen Kidd, “Her iki lider de kendi halklarına-seçmenlerine olguları argümanlarla anlatmalı. Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı, kendi aralarında çok iyi istişare etmeli ve aynı sonucu istedikleri konusunda birbirlerine güvenmelidir” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar