KİDD, Çözüm Doğalgazın Kullanımı İçin Koşul Değil - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Güney Kıbrıs

KİDD, Çözüm Doğalgazın Kullanımı İçin Koşul Değil

KİDD

İngiltere Yüksek Komiseri Mattew Kidd, Kıbrıs sorununun çözümünün, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) bulunan doğalgazı kullanması için bir ön koşul teşkil etmediğini söyledi.

Kathimerini gazetesinde yer alan söyleşisinde Kidd, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, içerisinde doğalgaz yatakları bulunan MEB’deki tüm egemenlik haklarına sahip olduğunu, burada yapmak istediği her şeyi yapabileceğini ve bu konudaki uygulamaların Kıbrıs sorununun çözümü de dahil bölgedeki istikrarı sağlayacak şekilde yapılması olanağının bulunduğunu” kaydetti.


Güney Kıbrıs’ın bu konuda, “durumu daha da zorlaştıracak değil kolaylaştıracak kararlar almasını” umut ettiklerini belirten Kidd, “çözümün doğalgaz için ön koşul teşkil ettiği” yönündeki görüşlerin sorulması üzerine ise şunları söyledi:

“Koşuldan bahsetmemiz yanlış olur. Süreç ilerledikçe alınan her karar, teorik olarak çözüme yardımcı olabilir ya da bunu zorlaştırabilir. Sonuçta, ‘(çözüm) olana kadar başlama’ denmesi söz konusu değil ancak ‘ilerlediğin sürece yapman gereken şeyi, seni çözümden uzaklaştırmak yerine çözüme yaklaştıracak şekilde yaptığını garanti altına al’ denmesi söz konusudur”.

“MÜZAKERELER İKİ-ÜÇ AY İÇERİSİNDE BAŞLAYAMAZ”

Söyleşisinde Kıbrıs sorunu ve müzakereler de değinen Kidd, müzakerelerin başlayabilmesi için Güney Kıbrıs’ın ekonomisinin düzene girmesi gerektiğini, bunun da biraz daha zaman gerektirğini belirterek, “Müzakerelerin önümüzdeki iki-üç ay içerisinde başlayabileceğine inanmadığını, buna inanan hiç kimsenin de olduğunu zannetmediğini” söyledi.

Müzakereler hazırlık için zaman gerektiğini kaydeden Kidd, “İki taraf da hazır olduğunda ve maddeleri tam olarak bildikleri zaman müzakerelerin başlayacağına inanıyorum” dedi.

İngiltere’nin Kıbrıs sorununun “alelacele” çözülmesini istediğine ilişkin iddiaları da yanıtlayan Kidd, “Kıbrıslıların isteklerini karşılayabilen, fonksiyonel ve iyi bir çözümün gerekli olduğuna inandıklarını ve bu yönde yapıcı bir rol üstlenebileceklerinin Kıbrıs tarafından bilinmesini umut ettiklerini” söyledi.

“ÜSLERDEN TOPRAK VERİLMESİ ÖNERİSİ MASADA”

Kidd, İngiltere’nin Kıbrıs’taki askeri üslerine de değindiği söyleşisinde, üslerden bazı bölgelerin çözüm çerçevesine dahil edilmesi amacıyla verilmesi yönünde geçmişte yaptıkları önerinin hala müzakere masasında olduğunu da açıkladı.

Kıbrıs’taki mevcut statükonun üsler sebebiyle İngiltere’nin çıkarına olduğu yönündeki iddiaları reddeden Kidd, “mevcut statükonun Kıbrıs için, kendileri için ve bölge için güvensizlik yarattığını; statükonun İngiltere’nin çıkarına olduğu yönünde iddiaların kaynağının Kıbrıs sorununun çözümü ile üsler konusunun aynı anda gündeme getirilemeyeceği inancından kaynaklandığını” ifade etti.

Kidd, “En iyi yaklaşımın, Kıbrıs sorununa bulunacak iyi bir çözümün Kıbrıs makamlarıyla Üslerin geleceğine ilişkin yapılacak bir görüşme için en iyi temeli teşkil edeceği şeklinde olduğuna inanıyorum” dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un seçimleri kazanmasının ardından Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i arayarak tebrik ettiğini ve İngiltere’ye davet ettiğini de belirten Kidd, Cameron ve Anastasiadis’in AB zirve toplantısı çerçevesinde Brüksel’de biraraya gelerek Anastasiadis’in Londra ziyareti öncesinde konseyi ilgilendiren konular ve Güney Kıbrıs’ın ekonomik durumuna ilişkin bir ön görüşme yaptıklarını ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar