Kıbrıs'taki ekonomik büyüme - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Köşe Yazarları

Kıbrıs’taki ekonomik büyüme

Kıbrıs'taki ekonomik büyüme

Tesis dışarıdan ihtişamlı görünüyor, fakat içerideki iki asansörden biri çalışmıyor. Verilen servis de iyi değil: Resepsiyondakiler müşterilerin işlerini yapmak yerine kendi aralarında sohbet etmekle meşgul. Çalışanlar belli ki işinin ehli insanlar değiller. Yemekler de tam bir facia: Ne kullanılan malzeme iyi ne de doğru dürüst hazırlanmış. Ne var ki deniz muhteşem. Arkadaşlarla “güzel denizin tadını çıkarıp hiçbir şeyin keyfimizi bozmasına izin vermeyeceğiz” düşüncesiyle hareket ettiğimizden ve sadece bir gece kalacağımızdan bu olumsuzlukların üzerinde fazla durmuyoruz.
*             *             *
Yukarıda kısaca tarif ettiğim yer geçen ay gittiğimiz Bafra bölgesindeki otellerden biri. Bütün ihtişamına rağmen, özellikle fiyat göz önünde tutulduğunda, bu otel beklentilerimizi karşılamaktan çok uzak bir işletmeydi. Fakat yazımın başlığından da çıkaracağınız gibi üzerinde durmak istediğim esas konu bu değil.
*             *             *
Malum otoriteler son aylarda gelen turist sayısının arttığından, örneğin geçen yıla göre otellerde konaklayanların sayısının %18 daha fazla olduğundan ve bunun da gelir artışına, ekonominin büyümesine yaptığı katkıdan bahsediyorlar. [Gelen turist sayısı %18, turizm gelirleri ise %7,5 (beklenen) artarsa her turistten elde edilen gelirde %9 gibi ciddi bir düşüş olduğu anlamına geliyor ki bu da başka bir konu.] Bu otelde gördüklerim, bahsedilen turist sayısındaki artışın Kıbrıslı Türklerin gelirlerine direk olarak bir milim dahi katkısı olmayabileceği sonucuna varmama yol açtı.
*             *             *
Direk olarak katkısı olması için, birincisi otelde çalışanlar arasında Kıbrıslı Türklerin olması gerekiyor. Biz çalışanlar arasında bir tane bile Kıbrıslı Türk göremedik.
*             *             *
İkincisi, otelde kullanılan malzemelerin en azından bir kısmının Kıbrıs’ta üretilmiş olması gerekiyor. Yediğimiz içtiğimiz her şey, zeytininden, reçelinden suyuna kadar belli ki Türkiye’den getirilmiş.
*             *             *
Üçüncüsü, otelin sahibinin veya sahiplerinden bazılarının, yani sermayenin Kıbrıslı Türk olması gerekiyor. Otelin sahibi Türkiye’de de otelleri olan bir şirket.
*             *             *
Özet olarak, Kıbrıslı Türklerin bu tesis üzerinden ne emek sahibi, ne ara mal üreticisi, ne de sermaye sahibi olarak bir kazancı var. (Toprak sahibi dersen o da zaten Kıbrıslı Türk değil; bu yüzden kira geliri de yok.) Şimdi bu ihtişamlı otel ve buna benzer diğer oteller %80 değil de %100 doluluk ile çalışsa, yani turizm sektörü ciddi bir genişleme kaydetse Kıbrıslı Türkler için ne fark edecek?.. Sadece turizmde değil, yapılan herhangi bir ekonomik aktivitede Kıbrıslı Türklerin sahip olduğu üretim faktörleri -emek, sermaye, toprak- kullanılmadığı sürece hiçbir şey fark etmiyor. Büyüme hesaplarını yaparken, daha da önemlisi büyümenin kime, ne faydası olduğunu belirlemeye çalışırken bu basit ekonomik kural akılda tutulmalıdır.
*             *             *


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar